Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 19:22

Lublin: Fotografie z Majdanka Leszka Mądzika na wystawie plenerowej

21 artystycznych fotografii autorstwa Leszka Mądzika, wykonanych na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, można oglądać na otwartej we wtorek wystawie plenerowej na Placu Litewskim w centrum Lublina.

Podziel się
Dodaj komentarz

21 artystycznych fotografii autorstwa Leszka Mądzika, wykonanych na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, można oglądać na otwartej we wtorek wystawie plenerowej na Placu Litewskim w centrum Lublina.

"Szukałem nie ilustracji, nie dokumentu, nie opisu wydarzeń, tylko zderzenia dwóch światów - miejsca, które w ciągu paru lat doprowadziło do takiej totalnie tragicznej sytuacji człowieka oraz cudownej natury, która jest zawsze obojętna, nie angażuje się dramat człowieka, jest tylko świadkiem" - powiedział Mądzik.

Na wystawie zatytułowanej "Majdanek w fotografii Leszka Mądzika" zgromadzono 21 zdjęć; towarzyszą im plansze z opisem historii i funkcjonowania obozu a także autorski tekst samego fotografa.

Mądzik fotografował Majdanek w okresie od stycznia 2010 r. do kwietnia 2011 r. Na wystawie wyeksponowano zdjęcia robione zimą. Mądzik podkreślił, że celowo wybrał fotografie wykonane w słoneczny dzień, kiedy mróz sięgał 30 stopni.

"Była taka nieskazitelna, srebrna, srebrzysta impresja, jak z obrazów impresjonistów. W tym świecie, w tej naturze, stały te pokorne do dzisiaj - troszkę przez przyrodę tej pory roku, przez śnieg i lód ukryte - baraki, druty, drzwi" - powiedział.

"Świadomie wybrałem zimę ostrą, słoneczną, witalną, która zdawała się być rajskim pejzażem, ale po to zrobiłem, żeby zderzyć to, skonfrontować z dramatem tego miejsca. Wydaje się, że w naturze, która jest obojętna i ma prawo być obojętna, ten dramat jeszcze silniej krzyczy" - dodał fotograf.

Leszek Mądzik - reżyser, scenograf, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu - jest jednym z najwybitniejszych twórców teatru niekonwencjonalnego w Polsce. Ukończył historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej.

W 1969 r. założył Scenę Plastyczną KUL, określaną jako teatr obrazu. Spektakle Sceny, pozbawione słów, tradycyjnego aktorstwa i fabuły, opierają się na scenografii, przestrzeni, grze świateł, ciszy i dźwięków. Przedstawienia te - składające się głównie z sekwencji wydobywających się z ciemności obrazów - działają na wyobraźnię i emocje widzów. Najsłynniejsze spektakle Sceny Plastycznej KUL to m.in. "Zielnik", "Wilgoć", "Wrota", "Tchnienie", "Kir", "Szczelina".

Mądzik jest też autorem wielu scenografii do spektakli w teatrach Polski, Francji, Niemiec. Jest też twórcą plakatów i fotografem. W Lublinie założył Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL, gdzie prezentowana jest twórczość wybitnych współczesnych artystów.

Hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał w latach 1941-1944. Spośród prawdopodobnie 150 tys. ludzi z ok. 30 państw, którzy przeszli przez Majdanek - na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych - życie straciło tu ok. 80 tys. ludzi, z czego 60 tys. to byli Żydzi, zwożeni do obozu z całej Europy.

Wystawę "Majdanek w fotografii Leszka Mądzika" na Placu Litewskim w Lublinie można oglądać do końca września. Fotografie Mądzika wykonane na Majdanku będą też opublikowane w specjalnym albumie, którego wydanie planowane jest jesienią.(PAP)

ren/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz