Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Happening, filmy, warsztaty nt. przemocy wobec kobiet

0
Podziel się:

Happeningiem w centrum Lublina członkowie Amnesty International rozpoczęli w
piątek cykl spotkań i działań z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. W
programie do niedzieli są m.in. projekcje filmów i warsztaty psychologiczne.

Happeningiem w centrum Lublina członkowie Amnesty International rozpoczęli w piątek cykl spotkań i działań z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. W programie do niedzieli są m.in. projekcje filmów i warsztaty psychologiczne.

Na placu przed ratuszem członkowie lubelskiej grupy AI rozstawili wycięte z tektury postacie ludzi w postawach atakujących i obronnych. Przez przenośną tubę czytali relacje kobiet i dzieci, które doświadczały przemocy domowej; wygłaszali też różne hasła i apele: "Kobiety pozwalając na przemoc w swoim domu, skazujecie swoje dzieci na przemoc w dorosłym życiu!", "Przemoc jest problemem całego społeczeństwa! Nie jest problemem marginalnym! Dotyczy też bogatych i wykształconych ludzi!", "Przemoc rodzi przemoc!".

Przechodniom rozdawano ulotki z programem imprez organizowanych w Lublinie w ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Zbierano też podpisy pod petycją w obronie organizacji zajmującej się ochroną praw kobiet w Meksyku - Consorrcio Oaxaca.

Jak powiedział koordynator lubelskiej grupy AI Kamil Raczyński, happening ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy wobec kobiet i przemocy domowej tak, aby ludzie nie bali się zgłaszać takich przypadków policji lub instytucjom czy organizacjom, które pomagają ofiarom przemocy.

"Chcemy przełamać pewne tabu. Przemoc domowa czy przemoc wobec kobiet nie jest zjawiskiem zamkniętym w czterech ścianach. Każdy z nas może i ma prawo reagować na przypadki takiej przemocy. Można przecież zgłosić to policji anonimowo" - powiedział.

"Przede wszystkim trzeba edukować, edukować kobiety o ich prawach i edukować mężczyzn, że prawa kobiet są prawami człowieka" - dodał.

W sobotę w pomieszczeniach wydziału politologii UMCS będą wyświetlane filmy poruszające problematykę praw kobiet. Jeden z nich pt. "Czarownica na antenie" opowiada o Yamileth Chavarria, która w małej miejscowości w Nikaragui prowadzi rozgłośnię radiową dla kobiet i o kobietach, w której nagłaśnia przypadki przemocy wobec nich. Inny film - "Delikatnie nas zabijają" - dotyczy krytycznej analizy wizerunku kobiet w mediach a zwłaszcza w reklamie.

Po projekcjach filmowych zaplanowano wykład i dyskusję z udziałem psychologów i psychoterapeutów na temat przemocy domowej i sposobów jej przeciwdziałania.

W niedzielę w siedzibie stowarzyszenia Homo Faber można będzie wziąć udział w warsztatach poświęconych porozumiewaniu się bez przemocy, pokojowym metodom rozwiązywania konfliktów i sporów, aktywnemu słuchaniu.

Według informacji AI więcej kobiet od 15 do 44 lat umiera na skutek przemocy niż na raka, malarię czy w wypadkach drogowych, a 70 proc. zamordowanych kobiet ginie z rąk swoich partnerów.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet jest obchodzony 25 listopada dla upamiętnienia zamordowania działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany. Rozpoczyna on "16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć", które kończą się 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka - ma to zwracać uwagę na fakt, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka. W ramach "16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć" prowadzona jest Kampania Białej Wstążki, a 6 grudnia obchodzony jest Dzień Białej Wstążki. Jest ona symbolem sprzeciwu wobec przemocy i deklaracji o jej niestosowaniu a także gotowości do reagowania na przemoc.(PAP)

ren/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)