Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Koncert na fortepian zabawkę w rocznicę urodzin Johna Cage'a

0
Podziel się:

Słynna pianistka awangardowa Margaret Leng Tan, zagra w środę w Lublinie
utwory skomponowane na fortepian zabawkę. Koncert ten będzie hołdem dla jednego z najwybitniejszych
twórców sztuki awangardowej XX w. Johna Cage'a, z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

Słynna pianistka awangardowa Margaret Leng Tan, zagra w środę w Lublinie utwory skomponowane na fortepian zabawkę. Koncert ten będzie hołdem dla jednego z najwybitniejszych twórców sztuki awangardowej XX w. Johna Cage'a, z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

W koncercie zatytułowanym "The art of the toy piano" razem z Tan na scenie Teatru muzycznego w Lublinie wystąpi kompozytor i muzyk, lider zespołu Małe Instrumenty Paweł Romańczuk.

"Margaret Leng Tan, pianistka z Singapuru mieszkająca w USA, to najwybitniejsza współczesna interpretatorka utworów Johna Cage'a. W programie koncertu znajdą się utwory Cage'a oraz innych kompozytorów skomponowane na fortepian dziecięcy" - powiedział PAP Jann Bernad dyrektor artystyczny Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża", organizator Roku Johna Cage'a w Lublinie.

Margaret Leng Tan Jest uznawana za wybitną interpretatorkę muzyki Cage'a, z którym współpracowała od 1981 r do śmierci artysty w 1992 r. Ich współpraca rozpoczęła się, gdy Tan prowadziła studia nad przenikaniem się artystycznych trendów Azji i Zachodu.

Tan jest też nazywana "królową fortepianu zabawki". Artystyczny potencjał tego instrumentu dla dzieci - który zbudowany jest z innych materiałów niż klasyczny fortepian i daje inny dźwięk - zainteresował Tan przy pracy nad "Suitą na fortepian zabawkę" skomponowaną przez Cage'a.

Przed koncertem, na Placu Litewskim w centrum Lublina odbędzie się happening muzyczny "Lekcja" z udziałem uczniów lubelskich szkół muzycznych. Obie imprezy są elementem obchodów Roku Johna Cage'a w Lublinie ogłoszonego z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin tego artysty. Organizowane są tu koncerty, warsztaty, spektakle i happeningi prezentujące dzieła Cage'a oraz artystów, którzy inspirowali się jego twórczością.

W Lublinie występowali już m.in. artyści, którzy współpracowali z Cag'em, w tym Pauline Oliveros z USA, jak i twórcy młodego pokolenia. Muzyczne warsztaty gry na wnętrzu fortepianu prowadziła niemiecka pianistka Magda Mayas. W maju odbyło się także sympozjum "Cage100" poświęcone twórczości tego artysty i jego roli we współczesnej kulturze i sztuce. W ukazującym się w Lublinie kwartalniku Akcent zamieszczono teksty Cage'a i materiałów o nim.

John Cage urodził się 5 września w 1912 r. w Los Angeles. Był kompozytorem, grafikiem, pisarzem, poetą, zajmował się też malarstwem. Jest uważany za jednego najwybitniejszych twórców sztuki awangardowej XX w., nazywany genialnym innowatorem. W swojej twórczości łączył m.in. sztukę zachodu z filozofią buddyzmu zen. Był też pedagogiem i teoretykiem muzyki; wizjonerem, który przewidział, że rozwój muzyki będzie zmierzał w stronę muzyki elektronicznej.

Cage to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej kultury. Jedną z jego kompozycji jest utwór "4 minuty 33 sekundy", w którym nie zostaje zagrany ani jeden dźwięk, na pięciolinii zapisane są wyłącznie różnego rodzaju pauzy. (PAP)

ren/ kop/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)