Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Kwesta na ratowanie prawosławnych grobów

0
Podziel się:

Datki na ratowanie starych nagrobków w części prawosławnej najstarszego
cmentarza w Lublinie, przy ul. Lipowej, zbierają w Dniu Wszystkich Świętych wolontariusze z
Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Konserwacji wymaga tu ponad 350 pomników nagrobnych.

Datki na ratowanie starych nagrobków w części prawosławnej najstarszego cmentarza w Lublinie, przy ul. Lipowej, zbierają w Dniu Wszystkich Świętych wolontariusze z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Konserwacji wymaga tu ponad 350 pomników nagrobnych.

Kwestę na prawosławnym cmentarzu zorganizowano w tym roku po raz czwarty. "Kwestuje 10 osób, w ubiegłym roku zebraliśmy ponad 3 tys. zł. Dotychczas odremontowaliśmy dwa pomniki" - powiedziała Katarzyna Czerlunczakiewicz z TOnZ.

Odrestaurowany został grób lubelskiego naczelnika policji z końca XIX w., generał-majora Iwana Surkowa. Autorem pomnika zwieńczonego postacią anioła jest znany warszawski rzeźbiarz Bolesław Syrewicz. Postać anioła z grobu carskiego policjanta w Lublinie miała utrąconą głowę; została ona zrekonstruowana na podstawie innych rzeźb Syrewicza.

Drugim odrestaurowanym grobem jest pomnik Jewgienija i Aleksandra Stepanowów, ojca i syna, wykonany w 1878 r., w formie złamanej kolumny z piaskowca. "Nie wiemy kim byli ci ludzie. Najważniejsza jest dla nas wartość artystyczna nagrobków" - dodała Czerlunczakiewicz.

Na prawosławnym cmentarzu pochowani są m.in. carscy urzędnicy i funkcjonariusze przybyli do Lublina w czasie zaborów. Ich groby są bardzo zniszczone, niektóre ledwie wystają ponad ziemię, trudno już na nich odczytać napisy. "Trzeba się zająć tymi grobami. To także część naszej historii, nie możemy traktować jej wybiórczo" - uważa inna wolontariuszka Agata Witkowska.

Prawosławny cmentarz w Lublinie, przy ul. Lipowej, jest częścią jednej z najstarszych w Polsce, wielowyznaniowej nekropolii, założonej w końcu XVIII wieku. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Na cmentarzu są dwie kaplice - katolicka i prawosławna. Swoje groby mają tu m.in. kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, poeta Józef Czechowicz, powieściopisarz Klemens Junosza Szaniawski.

Także w części katolickiej trwa kwesta na ratowanie zniszczonych grobowców, zorganizowana już po raz 24. przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. Ten komitet odnowił już prawie 240 zabytkowych nagrobków. (PAP)

kop/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)