Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizyta
09.06.2007 13:32

Lublin: Obchody 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II

Mieszkańcy Lublina i regionu, duchowieństwo, przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz uczestniczyli w sobotę we mszy św. z okazji 20. rocznicy pobytu w tym mieście papieża Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mieszkańcy Lublina i regionu, duchowieństwo, przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz uczestniczyli w sobotę we mszy św. z okazji 20. rocznicy pobytu w tym mieście papieża Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Rocznicowa msza św. odprawiona została w dzielnicy Czuby, w tym samym miejscu, gdzie przez 20 laty dla miliona wiernych mszę św. odprawił Jan Paweł II. Podczas tamtej mszy św. papież udzielił święceń kapłańskich 50 młodym diakonom. Wspominając tamto wydarzenie abp Kowalczyk m.in. mówił w homilii o roli kapłana.

Nuncjusz papieski przypomniał słowa skierowane przez Jana Pawła II do nowo wyświęconych w Lublinie księży. "Służyć ludziom na polskiej ziemi, na której tak potrzebna jest posługa prawdy ewangelicznej, prawdy wyzwalającej każdego człowieka - to wasze zadanie. Wasza służba na tym właśnie polega - macie służyć godności człowieka, jego wyzwoleniu. Macie dźwigać z upadków, z kryzysów, ludzi i środowiska" - powiedział wtedy papież.

Zdaniem abp. Kowalczyka, te słowa powinny stać się testamentem Jana Pawła II skierowanym do wszystkich. "To jest prawda, która zawiera w sobie moc, niezależnie od wymiaru geograficznego i okresu czasowego" - podkreślił nuncjusz.

Abp Kowalczyk przywołał też słowa obecnego papieża Benedykta XVI, który w maju ubiegłego roku w Warszawie mówił, że "wierni oczekują od kapłanów tylko jednego - aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem".

Nuncjusz zaznaczył, że obecnie kapłan nie musi już być wszechstronnym specjalistą. "Skończyły się czasy, kiedy uciekano się do kapłana przy różnych okazjach. Nawet przy budowie kanalizacji, wodociągów czy telefonów w wioskach wybierano na przewodniczącego komitetu księdza w przekonaniu, że on tego dopilnuje, a niektórzy, że może najmniej ukradnie" - mówił abp Kowalczyk.

"Ta epoka minęła. Nam dziś w Polsce potrzeba kapłanów, nie polityków, a jeżeli polityków - to polityków słowa Bożego, Ewangelii, nie ekonomistów, bo takich w Polsce mamy wystarczającą ilość, byle dobrze sprawowali swoje urzędy. My natomiast pracujmy nad ich duchem, sumieniem" - dodał nuncjusz.

Papież Jan Paweł II odwiedził Lublin 9 czerwca 1987 r. Swoją wizytę rozpoczął od modlitwy przy mauzoleum z prochami pomordowanych w hitlerowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Modlił się też w katedrze lubelskiej. Spotkał się z młodzieżą i naukowcami w Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem, a po południu odprawił mszę św. w nowo wznoszonej wtedy dzielnicy Czuby.

W piątek otwarto w Muzeum na Majdanku wystawę, na której zaprezentowano zdjęcia z pobytu Jana Pawła II w tym miejscu. (PAP)

kop/ mskr/

Tagi: wizyta, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz