Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lublin: Podrożeje woda; wpływy z podwyżki na modernizację sieci

0
Podziel się

Podwyżkę cen wody o 19 groszy, a odprowadzenia ścieków o 18 groszy za metr
sześcienny planuje MPWiK w Lublinie. Podwyżka ma związek z wieloletnim projektem modernizacji
systemu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, o wartości 275 mln zł.

bEqHNvat

Podwyżkę cen wody o 19 groszy, a odprowadzenia ścieków o 18 groszy za metr sześcienny planuje MPWiK w Lublinie. Podwyżka ma związek z wieloletnim projektem modernizacji systemu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, o wartości 275 mln zł.

Cena metra sześciennego wody ma wzrosnąć z 3,47 do 3,66 zł brutto, czyli o 19 groszy, natomiast odprowadzenia ścieków - z 4,65 do 4,83 zł brutto, czyli o 18 gr. Ta podwyżka w przypadku przeciętnej czteroosobowej rodziny spowoduje zwiększenie opłat o niespełna 4 zł miesięcznie - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes MPWiK Sławomir Matyjaszczyk.

Nowa taryfa ma obowiązywać od 1 marca przyszłego roku do końca lutego 2015 r. Propozycje podwyżek Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie złożyło prezydentowi miasta. "Prezydent przedstawi nową taryfę radzie miasta na najbliższej sesji, w styczniu przyszłego roku" - powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

bEqHNvav

W tym roku MPWiK podniosło cenę metra sześciennego wody o 15 gr, zaś odprowadzenia ścieków o 13 gr za metr sześcienny.

Konieczność podwyżek kierownictwo spółki tłumaczy wieloletnim projektem modernizacji miejskiego systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. "Głównym czynnikiem, który wpływa na wzrost taryfy jest amortyzacja, czyli wzrost majątku, który spółka posiada" - powiedział Matyjaszczyk.

Matyjaszczyk podkreślił, że w spółce nie został zwiększony budżet przeznaczony na wynagrodzenia, a liczba pracowników będzie spadać na skutek naturalnych odejść. Udało się osiągnąć oszczędności w zużyciu energii i materiałów na kwotę ponad miliona zł.

Projekt rozbudowy lubelskich wodociągów i kanalizacji ma być zakończony w przyszłym roku. Obejmuje on powstanie 58 km i modernizację 38 km sieci kanalizacyjnej, przyłączenie do niej około 1,7 tys. nieruchomości, a także modernizację blisko 50 km sieci wodociągowej.

bEqHNvaB

Unowocześniona już została stacja wodociągowa "Zemborzycka", która dostarcza miastu 40 proc. wody; trwają prace związane ze zmniejszeniem uciążliwości dla otoczenia, poprawieniem sprawności i obniżeniem kosztów eksploatacji oczyszczalni ścieków "Hajdów".

Jak podał wiceprezes MPWiK Jacek Czarecki projekt pod względem finansowym jest już zrealizowany w blisko 60 proc. "Zaangażowanie rzeczowe jest większe, czyli możemy powiedzieć, że dwie trzecie projektu mamy już zrobione" - podkreślił.

Czarecki dodał, że zakończono już prawie wszystkie, uciążliwe dla mieszkańców prace związane z wymianą starych rur wodociągowych i kanalizacyjnych w centrum miasta, będą one jeszcze prowadzone tylko na ulicach Piłsudskiego i Alejach Racławickich.

Wartość całego projektu wynosi 275 mln zł netto, z czego dofinasowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko ma pokryć prawie 162 mln zł. Pozostałe koszty MPWiK finansuje we własnym zakresie. (PAP)

bEqHNvaC

kop/ drag/

bEqHNvaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)