Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 11:07

Lublin: Pogrzeb abp Życińskiego - będą utrudnienia w ruchu

Uroczystości pogrzebowe abp Józefa Życińskiego spowodują w piątek i sobotę utrudnienia w ruchu w Lublinie. Kilka ulic w centrum miasta będzie całkowicie zamkniętych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uroczystości pogrzebowe abp Józefa Życińskiego spowodują w piątek i sobotę utrudnienia w ruchu w Lublinie. Kilka ulic w centrum miasta będzie całkowicie zamkniętych.

"Ani katedra, ani ulice nie pomieszczą wszystkich, którzy chcą pożegnać arcybiskupa. Zwracam się do mieszkańców z prośbą o samodyscyplinę i godne uhonorowanie uroczystości" - zaapelował prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Policja szacuje, że w sobotę w głównych uroczystościach pogrzebowych może wziąć udział nawet do 100 tys. osób; źródła w lubelskiej kurii mówią o mniejszej liczbie - ok. 20 tys.

W piątek od godz. 13.30 całkowicie wyłączone z ruchu będą Aleje Racławickie, Krakowskie Przedmieście oraz ulice Wyszyńskiego i Podwale. Tędy - od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do Archikatedry - przejdzie po południu kondukt z trumną abp. Życińskiego.

Zmienione zostały trasy kursowania autobusów i trolejbusów. Władze miejskie i policja zwróciły się do mieszkańców z prośbą, aby zabrali swoje samochody parkujące przy ulicach, którymi przejdzie kondukt, a także, aby w miarę możliwości nie przyjeżdżali autami do centrum.

Apel spotkał się ze zrozumiem. Już w piątek przed południem ruch samochodów w Lublinie był wyraźnie mniejszy niż zwykle.

Na parkingi dla przyjezdnych przeznaczono zewnętrzne pasy ruchu na obu jezdniach al. Unii Lubelskiej. Kierowcy jadący na pogrzeb są proszeni o umieszczenie za przednią szybą samochodów białych kartek. Auta z takimi kartkami policja będzie kierowała na wyznaczone parkingi.

W sobotę zamknięte będą ulice wokół Archikatedry. Na placu katedralnym zostaną ustawione telebimy, na których będą transmitowane uroczystości. Transmisję z pogrzebu będzie też można oglądać w kilku kościołach w mieście.

Sobotnie uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 11. Policja ocenia, że ruch w mieście wróci do normy około godz. 18-19.

Metropolita lubelski abp Życiński zmarł nagle w Rzymie 10 lutego. (PAP)

kop/ abr/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz