Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Polsko-czeczeński festyn z okazji Dnia Uchodźcy

0
Podziel się:

Polscy i czeczeńscy wykonawcy występowali w niedzielę na festynie
zorganizowanym w Lublinie przez miejscowe Centrum Wolontariatu z okazji Dnia Uchodźcy. Lubelscy
wolontariusze od wielu lat pomagają uchodźcom zaaklimatyzować się w Polsce.

Polscy i czeczeńscy wykonawcy występowali w niedzielę na festynie zorganizowanym w Lublinie przez miejscowe Centrum Wolontariatu z okazji Dnia Uchodźcy. Lubelscy wolontariusze od wielu lat pomagają uchodźcom zaaklimatyzować się w Polsce.

Na festyn przybyli uchodźcy z ośrodków na Lubelszczyźnie oraz mieszkańcy miasta. Na scenie ustawionej w centrum Lublina, na skwerze przy ul. Świętoduskiej, występowały m.in. dziecięcy folklorystyczny zespół "Gwiazdy Czeczenii" i czeczeński męski zespół wokalny z lubelskiego ośrodka dla uchodźców. Przygotowano degustację potraw kuchni czeczeńskiej, można było zobaczyć wystawę fotografii i rękodzieła artystycznego przybliżającą kulturę krajów, z których uchodźcy przybywają do Polski.

"Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Lublina uchodźców oraz ich kulturę. W samym Lublinie jest około stu uchodźców w ośrodku oraz kilkadziesiąt osób mieszkających samodzielnie poza ośrodkiem. Głównie są to Czeczeni. Staramy się, żeby oni dobrze czuli się z nami i my z nimi" - powiedziała Anna Siek, koordynatorka programu dla uchodźców w lubelskim Centrum Wolontariatu.

Osłan Sulejmanow, uciekinier z Czeczenii, który śpiewał na festynie, powiedział PAP, że bardzo mu się podoba w Lublinie. "Byłem dwa miesiące we Francji, ale przyjechałem tutaj, bo my Czeczeni lepiej rozumiemy się z Polakami. Wojna, bieda, te problemy Polacy dobrze rozumieją, bo też je przeżyli. Chciałbym ożenić się z Polką i zostać tutaj" - powiedział Sulejmanow.

Wolontariusze z Lublina prowadzą w ośrodkach dla uchodźców zajęcia mające na celu przybliżenie im polskiej kultury i obyczajów. Uczą dzieci i dorosłych języka polskiego, pomagają w odrabianiu lekcji.

Pomoc wolontariuszy wysoko ocenia dyrektor ośrodka dla uchodźców w Horbowie Grzegorz Machno. "Najważniejsze, że czeczeńskie dzieci dobrze sobie radzą w szkole. Szkoła także organizuje spotkania integracyjne, zarówno z dziećmi, jak i rodzicami. Nie ma problemów między uchodźcami a Polakami w Horbowie, oni już wrośli w miejscową społeczność, traktowani są jak swoi" - powiedział Machno.

Na Lubelszczyźnie istnieją trzy ośrodki dla uchodźców: w Lublinie, Białej Podlaskiej i Horbowie. Światowy Dzień Uchodźcy to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 2000 r. w celu zwrócenia uwagi na problemy uchodźców. Corocznie obchodzone jest 20 czerwca. (PAP)

kop/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)