Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Powstało Centrum Gier Historycznych

0
Podziel się:

Gry planszowe związane z historią Polski i Europy zgromadzono w Centrum Gier
Historycznych utworzonym w Lublinie. Powstało ono z myślą o młodzieży i ma przyczyniać się do
budzenia w niej zainteresowania historią Polski i Lubelszczyzny.

Gry planszowe związane z historią Polski i Europy zgromadzono w Centrum Gier Historycznych utworzonym w Lublinie. Powstało ono z myślą o młodzieży i ma przyczyniać się do budzenia w niej zainteresowania historią Polski i Lubelszczyzny.

W centrum zgromadzono 22 tytuły gier planszowych przygotowanych przez różne wydawnictwa, w większości są to gry historyczne. "Mają uczyć i bawić jednocześnie" - powiedział współtwórca centrum Michał Sieńko.

"Chcemy w ten sposób przybliżyć młodzieży historię, także Lublina i Lubelszczyzny" - dodał Marek Wątorski zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność", który jest współorganizatorem centrum.

Wyjaśnił, że impulsem do utworzenia centrum były organizowane podczas obchodów 32. rocznicy Lubelskiego Lipca '80 spotkania z grami planszowymi, które cieszyły się z dużym zainteresowaniem. "Inspiracją była wtedy gra planszowa opowiadająca o strajku w Lublinie w 1980 r." - przypomniał Wątorski. Chodzi o grę "W Zakładzie. Lubelski Lipiec 1980", w której zawodnicy wcielają się w role pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie w lipcu 1980 r., kiedy w tej fabryce wybuchł strajk.

W Centrum jest też najnowsza gra przygotowana przez IPN "Znaj znak", która przedstawia ikony i symbole związane z historią XX wieku, a także gra "Awans - zostań marszałkiem Polski", która przybliża polskie stopnie wojskowe z 1939 r.

Młodzież, która przyjdzie do centrum, będzie też mogła pograć w "303" - grę nawiązującą do słynnego Dywizjonu 303: jeden z graczy dowodzi RAF-em broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemiecką Luftwaffe. W centrum jest również gra "Mali Powstańcy. Warszawa 1944", w której zawodnicy wcielają się w role harcerzy poczty polowej w czasie Powstania Warszawskiego.

Jest też gra "Kolejka", która opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL, a także "Na Grunwald" - dotycząca wojny z Zakonem Krzyżackim, podczas której doszło do bitwy pod Grunwaldem.

Nie zabrakło gier dotyczących regionu. Jest gra "Legendy Lubelskie", a także "Zaczarowany Lublin" - gra, w której uczestnicy stają się odkrywcami Starego Miasta w Lublinie.

Pierwsze spotkania z grami planszowymi dla młodzieży zaplanowano w centrum podczas zimowych ferii, które w województwie lubelskim rozpoczną się 11 lutego. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Na miejscu będą obecni instruktorzy, którzy pomogą uczestnikom poznać zasady poszczególnych gier.

27 lutego rozpoczną się zawody, w których wezmą udział uczniowie z 10 lubelskich gimnazjów. Będą rywalizować w drużynach czteroosobowych grając w różne gry, m.in. "W Zakładzie", "Sigismundus Augustus". Finały zaplanowano na 1-2 czerwca; nagrodami dla najlepszych będą gry i puchary.(PAP)

ren/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)