Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Pożegnanie sztandaru 3 Brygady Zmechanizowanej

0
Podziel się:

Uroczystość pożegnania sztandaru 3 Brygady Zmechanizowanej odbyła się w
piątek w Lublinie. Jednostka została rozformowana; jej miejsce zajmie międzynarodowa brygada
polsko-ukraińsko-litewska.

Uroczystość pożegnania sztandaru 3 Brygady Zmechanizowanej odbyła się w piątek w Lublinie. Jednostka została rozformowana; jej miejsce zajmie międzynarodowa brygada polsko-ukraińsko-litewska.

Podczas uroczystej zbiórki w koszarach 3 Brygady przedstawiciele lubelskich władz administracyjnych i samorządowych dziękowali jej żołnierzom i dowództwu za udział w życiu społeczeństwa regionu, m.in. za pomoc podczas powodzi w ubiegłym roku. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wyraził nadzieję, że obecność wojska w Lublinie nie zmniejszy się.

"Wojsko w Lublinie było zawsze, kształtowało obronność, postawy patriotyczne, zapewniało ciągłość historyczną, ważną dla miasta" - powiedział Żuk.

Ostatni dowódca 3 Brygady gen. Jan Brzozowski powiedział, że jednostka ta przestaje istnieć z końcem czerwca tego roku, zaś od 1 lipca w Lublinie rozpocznie działalność polska część dowództwa wielonarodowej brygady polsko-ukraińsko-litewskiej. W Lublinie będzie jej dowództwo, sztab i batalion dowodzenia.

"W sztabie wielonarodowej brygady będą oficerowie z Litwy i Ukrainy, natomiast pododdziały bojowe, logistyczne i wsparcia będą stacjonowały w swoich krajach" - powiedział gen. Brzozowski.

3 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Romualda Traugutta istniała 16 lat. Powstała po przekształceniu dywizji noszącej to samo imię. Od 2000 r. wchodziła w skład 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Liczyła 1,5 tysiąca żołnierzy, jej pododdziały stacjonowały w Lublinie, Chełmie i Zamościu.

W wyniku reorganizacji niektóre jednostki zostały rozformowane, natomiast dwa bataliony zmechanizowane, dywizjon artylerii samobieżnej oraz patrol rozminowania z Chełma i Zamościa weszły w skład 1 Brygady Pancernej w Wesołej.

Sztandar rozformowanej 3. Brygady trafi do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. (PAP)

kop/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)