Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Prof. Andrzej Dąbrowski nowym rektorem UMCS

0
Podziel się:

Prof. Andrzej Dąbrowski został w piątek
wybrany na rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w
Lublinie na kadencję 2008-2012.

Prof. Andrzej Dąbrowski został w piątek wybrany na rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie na kadencję 2008-2012.

W tajnym głosowaniu Dąbrowski uzyskał 145 głosów, spośród 197 głosujących. Od września 2008 r. zastąpi na stanowisku rektora UMCS prof. Wiesława Kamińskiego.

Rektor-elekt do priorytetowych zadań w jego kadencji zaliczył m.in. stopniową poprawę sytuacji finansowej uczelni, zdobywanie środków finansowych z funduszy europejskich oraz działania na rzecz promocji uniwersytetu wśród młodych ludzi.

"Niż demograficzny to jest bardzo ważna sprawa. Studenci nie zawsze będą pukali w nadmiarze do naszych drzwi" - powiedział prof. Dąbrowski na piątkowej konferencji prasowej.

Zaznaczył, że potrzebna jest w tej sprawie współpraca z innymi uczelniami Lublina i podejmowanie wspólnie działań, aby młodzi ludzie chcieli studiować właśnie w tym mieście.

Ponadto nowy rektor zapowiedział bardziej efektywne wdrażanie procesu bolońskiego, przygotowanie studiów w językach obcych oraz rozszerzanie oferty studiów doktoranckich, które, jak podkreślił, powinny stać się wizytówką uniwersytetu.

Dąbrowski ma 61 lat. Obecnie jest dziekanem wydziału chemii; we władzach tego wydziału pozostaje od kilkunastu lat. W tym czasie kierował m.in. zespołami, które opracowały założenia merytoryczne specjalizacji - chemia ochrony środowiska, a także dwustopniowych studiów - chemia z fizyką. Brał też czynny udział w tworzeniu na wydziale studiów doktoranckich.

Jest absolwentem UMCS. W 1997 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. Odbył m.in. staż naukowy w Węgierskiej Akademii Nauk oraz pracował jako profesor wizytujący na Uniwersytecie w Lipsku.

UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach powstawały nowe wydziały, a po kilku reorganizacjach z UMCS wydzieliły się dwie inne uczelnie - Akademia Medyczna i Akademia Rolnicza. Obecnie obie te uczelnie mają status uniwersytetów.

Na 10 wydziałach UMCS studiuje ponad 30 tys. studentów. Uczelnia zatrudnia ponad 3,5 tys. osób, z których około 2 tys. to nauczyciele akademiccy.(PAP)

ren/ hes/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)