Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Prof. Władimir Guńko doktorem honoris casua UMCS

0
Podziel się:

Ukraiński chemik, wybitny badacz nanonateriałów prof. Władimir M. Guńko
otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

Ukraiński chemik, wybitny badacz nanonateriałów prof. Władimir M. Guńko otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

Senat uczelni nadał ten tytuł ukraińskiemu naukowcowi za jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie chemii fizycznej, a zwłaszcza za jego - jak napisano w uzasadnieniu - "fundamentalny wkład w badania związane z nanomateriałami, nanokompozytami i biomateriałami, ich syntezą i charakterystyką przy wykorzystaniu nowoczesnych metod".

"Działalność naukowa Władimira Guńko, trwająca już ponad 30 lat, przedstawia obraz dynamicznego rozwoju jego zainteresowań wpisujących się w rozwój aktualnych problemów w światowej nauce i technice, dotyczących syntezy nowej generacji materiałów" - powiedział w laudacji prof. Roman Leboda z Wydziału Chemii UMCS.

Podkreślił, że prof. Guńko w swoich badaniach wykorzystuje maksymalną możliwą liczbę metod badawczych - instrumentalnych i teoretycznych - i dlatego w jego publikacjach jest dogłębna charakterystyka właściwości badanych materiałów.

"W konsekwencji w wielu przypadkach posłużyło to do opracowania procedur pozwalających na syntezę materiałów posiadających optymalne właściwości dla konkretnych przeznaczeń w technice i medycynie" - dodał prof. Leboda.

Prof. Guńko w swoim wykładzie podkreślił, że od wielu lat współpracuje z UMCS, a rezultatem tej współpracy są liczne badania nowych materiałów i uzyskanie międzynarodowych grantów, dlatego przyznane mu wyróżnianie traktuje też jako uznanie dla wspólnej pracy badaczy z UMCS i jego macierzystej uczelni - Instytutu Chemii Powierzchni Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

"Podczas ostatnich dwóch dekad zsynetyzowaliśmy i zbadaliśmy setki nanotlenkowch materiałów we współpracy z kolegami z wydziału chemii UMCS" - powiedział. Wyjaśnił, że materiały te mogą być użyte m.in. jako nośniki leków, katalizatory, szczególnie fotokatalizatory, wypełniacze polimerów.

Prof. Leboda przypomniał, że Polska postrzegana jest w świecie jako pomost między Europą zachodnią i Wschodem, a przyznanie doktoratu honoris causa prof. Guńko wzmacnia rolę UMCS "w budowaniu mostów naukowych na wschód od granic Unii Europejskiej".

Prof. Guńko urodził się w 1951 r. w Dniepropietrowsku na Ukrainie. Studiował tam fizykę na Uniwersytecie Państwowym, a po uzyskaniu dyplomu fizyka teoretyka pracował na uczelni na stanowisku inżyniera. W 1976 r. przeniósł się do Kijowa, gdzie został zatrudniony w Zakładzie Chemii i Nafty, a w roku 1985 r. rozpoczął pracę w Instytucie Chemii Powierzchni, w którym pracuje dotychczas.

Ma w swoim dorobku naukowym ponad 420 publikacji - głównie artykułów naukowych i prac przeglądowych w różnych czasopismach naukowych, ale także książki i prace zbiorowe, których jest współautorem.(PAP)

ren/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)