Notowania

szpital
04.11.2008 15:13

Lublin: Protest pielęgniarek w szpitalu wojskowym; wstrzymane przyjęcia pacjentów

(dochodzi wypowiedź komendanta szpitala)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi wypowiedź komendanta szpitala)

4.11.Lublin (PAP) - Pielęgniarki w szpitalu wojskowym w Lublinie odeszły we wtorek od łóżek pacjentów. Domagają się podwyżki płac. Chorymi opiekują się lekarze i pielęgniarki oddziałowe. Komendant szpitala twierdzi, że nie może spełnić żądań pielęgniarek. Wstrzymano przyjmowanie nowych pacjentów.

Około 70 protestujących pielęgniarek gromadzi się w sali konferencyjnej lub holu szpitala. Domagają się 500 zł podwyżki płacy zasadniczej. "Będziemy protestować do skutku" - powiedziała PAP przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek w szpitalu wojskowym Teresa Żak. Dodała, że dotychczasowe rozmowy z pracodawcą nie dały żadnych rezultatów.

Zapewniła, że pacjentami opiekują się lekarze i pielęgniarki oddziałowe. "Jeśli będzie taka konieczność, w sytuacji zagrożenia życia, pielęgniarki będą wzywane przez oddziałową" - dodała.

W szpitalu pracuje w sumie ponad 120 pielęgniarek. Żak powiedziała, że ich płaca zasadnicza waha się od 1,6 do 2,2 tys. zł brutto. "W innych szpitalach nasze koleżanki zarabiają więcej. My nie żądamy wiele" - zaznaczyła.

Komendant szpitala płk Zbigniew Kędzierski twierdzi, że nie ma pieniędzy na takie podwyżki i nie może pozwolić na zadłużanie szpitala. "Staramy się utrzymywać dyscyplinę finansową. Nie możemy sobie pozwolić na realizację tych żądań, które przekraczają nasze możliwości" - powiedział dziennikarzom.

Według komendanta najniższa płaca zasadnicza brutto pielęgniarek wynosi dwa tysiące zł. Jak dodał pielęgniarki dostały w styczniu tego roku 200 zł podwyżki, a od października - kolejne 300 zł.

Pielęgniarki jednak utrzymują, że tej podwyżki w październiku jeszcze nie otrzymały, ale i tak uważają ją za zbyt niską i żądają 200 zł więcej. "My te pieniądze przyjmiemy, jeśli się pojawią, ale będziemy walczyły dalej, protestu nie przerwiemy" - zaznaczyła Żak.

"To nie zagraża płynności szpitala, który się przecież rozwija. W ten sposób nas się zastrasza" - dodała.

Szpital jest finansowany z dwóch źródeł - z ministerstwa obrony narodowej i z Narodowego Funduszu Zdrowia. "Szpital od wielu lat boryka się ze zbyt małym kontraktem z NFZ. Nie jesteśmy w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom naszych pracowników" - zaznaczył Kędzierski.

Jak dodał, szpital zaciągnął cztery mln kredytu komercyjnego na spłatę zadłużenia w ZUS spowodowanego jeszcze podwyżkami w służbie zdrowia z tytułu tzw. ustawy 203.

Kędzierski poinformował pogotowie ratunkowe i NFZ, że w związku ze strajkiem pielęgniarek szpital nie będzie przyjmować nowych pacjentów. Podkreślił, że nie ma groźby ewakuacji szpitala, a pacjenci, którzy w nim są, mają zapewnioną opiekę lekarską. "Przyjęcia na planowane zabiegi zostały odsunięte w czasie" - dodał.

Obie strony konfliktu trwają przy swoim stanowisku. Pielęgniarki zapowiadają prowadzenie protestu bezterminowo, do skutku. Natomiast komendant zapowiada, że nie zmieni swojej decyzji, a jeśli ta sytuacja się będzie przedłużać, jest gotów ogłosić nabór nowych pracowników. (PAP)

ren/ bno/ jbr/

Tagi: szpital, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz