Notowania

wiadomości
22.12.2011 16:22

Lublin: Radni przyjęli budżet miasta na 2012 rok

Rada miejska Lublina przyjęła w czwartek budżet na 2012 rok. Zapisane w nim dochody mają wynieść 1 mld 770 mln zł, wydatki 1 mld 618 mln zł, a deficyt 152 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada miejska Lublina przyjęła w czwartek budżet na 2012 rok. Zapisane w nim dochody mają wynieść 1 mld 770 mln zł, wydatki 1 mld 618 mln zł, a deficyt 152 mln zł.

Radni przyjęli budżet jednogłośnie. Jak podkreślił po głosowaniu przewodniczący rady miejskiej Piotr Kowalczyk, taka jednomyślność radnych w głosowaniu nad budżetem zdarzyła się po raz pierwszy w historii lubelskiego samorządu.

W dyskusji radni chwalili budżet za jego proinwestycyjny charakter. Mówili, że przełamuje on stagnację w mieście. Podkreślali, że obok dużych inwestycji w infrastrukturę miasta przewidziano w budżecie też pieniądze na załatwienie wielu spraw drobnych, ale ważnych dla mieszkańców w poszczególnych dzielnicach.

Wielu radnych zwracało jednak uwagę, że budżet jest bardzo optymistyczny i będzie trudny do wykonania. Pytali prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, czy ma przygotowany plan działań na wypadek kryzysu. Przewodniczący klubu radnych PiS Sylwester Tułajew wskazał, że przychody budżetu na przyszły rok mają być większe o 17 proc. od tegorocznych, a wydatki o 18 proc. Zadłużenie miasta, które w 2006 r. wynosiło tylko 185 mln zł, na koniec przyszłego roku ma wzrosnąć do 890 mln zł.

Prezydent Żuk uprzedził radnych, że można spodziewać się konieczności szybkiej nowelizacji budżetu miasta, ponieważ obecnie nie są jeszcze znane dane makroekonomiczne, zależne od kształtu budżetu państwa. Zapewnił, że jeśli będzie taka potrzeba, to zostaną szybko uruchomione programy oszczędnościowe zarówno dotyczące miejskich inwestycji, jak i wydatków bieżących.

"Zrobimy to wtedy, kiedy będziemy mieli wszystkie dane związane z uwarunkowaniami makroekonomicznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o budżet państwa" - powiedział Żuk.

Żuk podkreślił, że ma "poczucie historycznego czasu", związane z realizacją strategii rozwoju miasta przy wykorzystaniu środków unijnych. Jak ocenił, w gospodarkę Lublina w ciągu najbliższych 2-3 lat zaangażowane będą ok. 3 mld zł z Unii Europejskiej, pozyskane przez miasto, samorząd wojewódzki i przedsiębiorców. "To rzecz, która się nie powtórzy" - podkreślił.

Przyjęty budżet Lublina na przyszły rok zakłada przeznaczenie na inwestycje około 525 mln zł, czyli blisko 30 proc. wszystkich wydatków. Znaczna część nakładów ma być przeznaczona na przebudowę i remonty dróg i ulic, w tym zapewnienie dojazdu do powstającej obwodnicy miasta. Realizowany jest też kompleksowy program modernizacji komunikacji miejskiej, przewidujący m.in. wymianę całego taboru autobusów i trolejbusów. (PAP)

kop/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz