Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin składa aplikację w konkursie o Europejską Stolicę Kultury

0
Podziel się:

Lublin przygotował już aplikację do drugiego etapu konkursu o tytuł
Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Przed lubelskim ratuszem odsłonięto w piątek kilkumetrową
klepsydrę, która będzie odmierzać czas do ogłoszenia wyników konkursu.

Lublin przygotował już aplikację do drugiego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Przed lubelskim ratuszem odsłonięto w piątek kilkumetrową klepsydrę, która będzie odmierzać czas do ogłoszenia wyników konkursu.

"Aplikacja jest gotowa i jeszcze w piątek zostanie złożona w ministerstwie kultury" - powiedział wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki.

Jak dodał, przygotowany dokument stanowi uzupełnienie pierwszej aplikacji i odpowiada na szereg bardzo szczegółowych pytań zadanych przez organizatorów konkursu. "Te pytania odnoszą się m.in. do takich spraw jak organizacja czy budżet i oczywiście program artystyczny, jaki będzie realizowany 2016 roku" - powiedział Wysocki.

"O szczegółach aplikacji nie możemy mówić. Będziemy je stopniowo upubliczniać, najprawdopodobniej po upływie terminu składania aplikacji, którym jest 16 maja. Wkrótce potem będziemy mogli powiedzieć więcej" - zaznaczył Wysocki.

"Ta aplikacja jest dziełem społecznym, dziełem bardzo wielu osób. Każdy, kto chciał, mógł w tym uczestniczyć i zgłosić swój pomysł czy projekt artystyczny" - dodał.

Przed lubelskim ratuszem odsłonięto w piątek pracę Jarosława Koziary - metalową konstrukcję w kształcie klepsydry. W górnym jej koszu zgromadzonych zostało 40 srebrnych kul. "Wielka klepsydra będzie odmierzała czas od złożenia aplikacji do ogłoszenia wyników konkursu 21 czerwca" - powiedział zastępca wydziału kultury Urzędu Miasta w Lublinie, Michał Karapuda.

Każdego dnia jedna z kul będzie zrzucana do dolnego kosza klepsydry. Pierwszą kulę zwolnił w piątek wiceprezydent Wysocki. "W kolejne dni zaprosimy do przełożenia kolejnych kul różne osoby, w tym reprezentujące środowiska lubelskich artystów" - dodał Karapuda.

W II etapie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Lublin rywalizuje z Gdańskiem, Katowicami, Warszawą i Wrocławiem.

Jednym z założeń ideowych składanej przez Lublin aplikacji jest specyficzne miejsce i rola tego miasta - nazywanego Bramą Wschodu - w dialogu, kontaktach i współpracy z kulturą i religią krajów za wschodnią granicą, spoza Unii Europejskiej m.in. Ukrainą, Białorusią czy Rosją.

Innym charakterystycznym dla Lublina kontekstem ma być wzajemne oddziaływanie z jednej strony nowoczesności współczesnego miasta, a z drugiej tradycji i archaiczności otaczającego go regionu, który ma charakter głównie rolniczy i zachowuje kulturę tradycyjną i ludową.

Aplikacja konkursowa Lublina ma też akcentować m.in. przenikanie do obecnego charakteru Lublina jego historii i przeszłości, a także uwzględniać "akademickość" Lublina - w którym działa pięć wyższych uczelni państwowych - oraz wzajemne wpływy nauki, sztuki i kultury.

W konkursowej aplikacji znalazły się także pomysły i projekty wybrane spośród 230 propozycji - m.in. na wystawy, prezentacje, wydarzenie kulturalne - które zgłosili mieszkańcy Lublina i regionu na przełomie 2010 i 2011 roku, podczas otwartego naboru.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. otrzymają dwa miasta - polskie i hiszpańskie. Miasta noszące ten tytuł przez rok prezentują swój dorobek kulturalny - m.in. organizują koncerty, festiwale, pokazy. Zwycięzcy konkursu otrzymują od UE po 1,5 mln euro. (PAP)

ren/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)