Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Uczczono pamięć ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki

0
Podziel się:

Pamięć ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki uczczono w
niedzielę w Lublinie w 200. rocznicę urodzin poety. W uroczystościach uczestniczyli m.in. ukraińscy
i polscy studenci oraz przedstawiciele społeczności prawosławnej miasta.

Pamięć ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki uczczono w niedzielę w Lublinie w 200. rocznicę urodzin poety. W uroczystościach uczestniczyli m.in. ukraińscy i polscy studenci oraz przedstawiciele społeczności prawosławnej miasta.

Prawosławny arcybiskup lubelsko-chełmski Abel odprawił nabożeństwo żałobne, panachydę, za duszę poety w cerkwi pw. Św. Piotra Mohyły. Zebrani modlili się też w intencji pokoju na Ukrainie.

"Zanosimy nasze gorliwe modlitwy, żeby Bóg wszechmogący nie dopuścił do tego, żeby doszło do przelewu krwi na Ukrainie. To trudny czas dla prawosławnych, dla chrześcijan. Zaczyna się Wielki Post, skupienie nie będzie takie proste w tym roku, kiedy z każdą godziną media donoszą o niedobrych faktach. Ale powinniśmy mieć nadzieję na plan boży i pokojowe rozwiązanie konfliktu na ziemi ukraińskiej" - powiedział dziennikarzom abp Abel.

Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Grzegorz Kuprianowicz podkreślił, że obchody 200. rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki Ukraińcy obchodzą na całym świecie. "Tragicznie się złożyło, że te obchody będą w atmosferze wojny, agresji zbrojnej na Ukrainę ze strony sąsiada" - powiedział Kuprianowicz.

Kuprianowicz zaznaczył, że Szewczenko jest "fundamentalną postacią dla kultury ukraińskiej i historii narodu ukraińskiego". "Niektórzy wręcz nazywają go ojcem nowoczesnego narodu ukraińskiego. To właśnie poezja Szewczenki stała się impulsem dla budowania nowoczesnej tożsamości narodowej, kształtowania się nowoczesnego narodu ukraińskiego" - powiedział Kuprianowicz.

Po nabożeństwie odbył się koncert w Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka". Przypomniano na nim sylwetkę i dorobek Tarasa Szewczenki. Utwory poety prezentowali uczniowie szkół języka ukraińskiego w Lublinie, studenci filologii ukraińskiej UMCS oraz ukraińscy studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Wystąpił też ukraiński zespół folklorystyczny "Ranok" z Bielska Podlaskiego.

Taras Szewczenko urodził się 9 marca 1814 r. w rodzinie pańszczyźnianego chłopa. Wcześnie stracił oboje rodziców. Od najmłodszych lat wykazywał zdolności plastyczne, wiele rysował. Z poddaństwa został wykupiony, gdy miał 24 lata.Pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, samodzielnie zdobywał wykształcenie literackie. Pisał wiersze, poematy, opowiadania. W twórczości Szewczenki obecne są motywy walki narodowo-wyzwoleńczej. Opisywał on wspaniałą przeszłość Ukrainy, walki Kozaków o wolność, krytykował współczesnych mu za bierność wobec caratu i zgodę na niewolę, upominał się o los uciskanych, pozbawionych dostępu do kultury i wykształcenia chłopów.Zbiór ośmiu utworów poetyckich pt. "Kobziarz" był jego debiutem literackim. Tytuł nawiązywał do dawnych kobziarzy, którzy przy dźwiękach instrumentu zwanego kobzą wędrowali po kraju i śpiewali pieśni o dawnej chwale Ukrainy i bohaterskich Kozakach. Jednym z najbardziej znanych utworów Szewczenki jest poemat "Kaukaz", w którym, nawiązując do biblijnej postaci
Jeremiasza płaczącego nad losem narodu wybranego, ukazuje cierpienia uciskanej przez carat Ukrainy.Za swoje poglądy i działalność polityczną w nielegalnym Bractwie Cyryla i Metodego został ukarany 10-letnim zesłaniem na Ural. Katorgę odbywał m.in. w towarzystwie polskich zesłańców. Z tego okresu pochodzi wiersz "Do Polaków", w którym Szewczenko przypomina dawne przyjacielskie relacje "Kozaków" z "Lachami" i nawołuje do zgody.Szewczenko powrócił z zesłania w 1857 r. Cztery lata później zmarł w Petersburgu i tam początkowo został pochowany, potem jego zwłoki zostały przeniesione i pochowane w Kaniowie pod Kijowem. (PAP)

kop/ ren/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)