Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lublin: Urzędnik oskarżony ws. bezpodstawnej wycinki drzew

0
Podziel się:

O niedopełnienie obowiązków oskarżyła prokuratura w Lublinie b. dyrektora
wydziału ochrony środowiska urzędu miasta, 60-letniego Mariana S. Miał on bezpodstawnie wydać zgodę
na wycinkę kilkudziesięciu drzew.

O niedopełnienie obowiązków oskarżyła prokuratura w Lublinie b. dyrektora wydziału ochrony środowiska urzędu miasta, 60-letniego Mariana S. Miał on bezpodstawnie wydać zgodę na wycinkę kilkudziesięciu drzew.

Za przestępstwo zarzucane oskarżonemu grozi do 3 lat więzienia, sprawę rozpatrzy Sąd Rejonowy Lublin-Zachód - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Sprawa dotyczy wycięcia 71 drzew i 2 krzewów na działce przy ul. Walecznych w Lublinie należącej do Parafii Prawosławnej Przemienienia Pańskiego. Parafia w listopadzie 2011 r. wystąpiła o wycięcie tych drzew i krzewów, motywując to tym, że są one w złym stanie i mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa przechodzących tamtędy ludzi, a także mienia. Dyrektor S. wydał taką zgodę i zwolnił parafię od opłat wynikających z ustawy o ochronie środowiska.

Według ustaleń prokuratury zgoda została wydana z rażącym naruszeniem procedury administracyjnej. Stan drzew nie został zbadany przed wydaniem decyzji, późniejsza ocena wykazała, że nie było podstaw do wycięcia co najmniej 57 drzew.

"W ocenie prokuratury Marian S. dopuścił się niedopełnienia obowiązków poprzez brak jakiejkolwiek weryfikacji projektu decyzji przedstawionego mu przez pracownicę urzędu" - powiedziała Syk-Jankowska.

Już po wycięciu drzew, na wniosek prokuratora, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję wydaną przez dyr. S. SKO oceniło, że została ona podjęta w sposób dowolny, bez żadnych przesłanek, które wynikałyby ze zgromadzonego materiału dowodowego.

Marian S. nie przyznał się do winy. Tłumaczył, że gromadzenie dokumentów i prowadzenie innych czynności przed wydaniem decyzji należało do obowiązków jego pracowników.

Zgoda na wycinkę drzew wydana została w przeddzień rezygnacji dyr. S. z zajmowanego stanowiska. Sprawę do prokuratury zgłosił prezydent Lublina.

Wycinka drzew na placu przy ul. Walecznych, gdzie planowana była budowa supermarketu, wzbudziła liczne protesty wśród okolicznych mieszkańców. Przypomnieli oni, że na tym terenie niegdyś był cmentarz unicki. W celu upamiętnienia tego miejsca utworzyli Stowarzyszenie Ochrony Miejsc Zapomnianych.

Rada Miasta Lublin uchwaliła w kwietniu 2012 r. plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, w którym zapisano, że plac ma być miejscem pamięci i w związku tym nie można go zabudowywać. Uchwałę tę zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego parafia prawosławna. Sąd w kwietniu tego roku uwzględnił skargę parafii i uchylił uchwałę Rady Miasta uznając, że zbyt mocno ingeruje ona w prawo własności. Ratusz odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Chodzi tu o ważny interes społeczny" - powiedziała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska. Sprawa nie została jeszcze rozpatrzona przez NSA. (PAP)

kop/ ren/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)