Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Wkrótce festiwal poświęcony Andrzejowi Nikodemowiczowi

0
Podziel się:

Premierowe wykonania VII Koncertu fortepianowego oraz Koncertu skrzypcowego
wybitnego kompozytora Andrzeja Nikodemowicza, znalazły się w programie festiwalu "Andrzej
Nikodemowicz - czas i dźwięk", który rozpocznie się 22 września w Lublinie.

Premierowe wykonania VII Koncertu fortepianowego oraz Koncertu skrzypcowego wybitnego kompozytora Andrzeja Nikodemowicza, znalazły się w programie festiwalu "Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk", który rozpocznie się 22 września w Lublinie.

Festiwal poświęcony temu kompozytorowi, który mieszka w Lublinie, odbywać się będzie po raz drugi. Zamysłem organizatorów festiwalu jest ukazanie dzieł Nikodemowicza, ich piękna i duchowości w nawiązaniu do najbardziej wartościowych zjawisk muzyki światowej.

"Nazwisko Nikodemowicza figuruje jednym szyku obok tak wspaniałych postaci jak Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki. Mamy w Lublinie postać znaczącą" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej Teresa Księska - Falger, prezes Towarzystwa Muzycznego w Lublinie, które jest organizatorem festiwalu.

Festiwal rozpocznie w niedzielę 22 września koncert symfoniczny, podczas którego melomani będą mogli usłyszeć światowe prawykonanie VII Koncertu fortepianowego Nikodemowicza. W koncercie wystąpi węgierski pianista Zoltan Fuzessery oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, dyrygował będzie Zygmunt Rychert.

Po raz pierwszy będzie też zagrana inna kompozycja Nikodemowicza - Koncert skrzypcowy. Zabrzmi on podczas koncertu symfonicznego, w którym zagrają skrzypaczka Dominika Falger oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, a dyrygować będzie Jacek Rogala.

Melomani będą mogli też wysłuchać koncertu muzyki sakralnej Nikodemowicza w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Lubelskiej oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

Festiwal potrwa do 1 października. Zaplanowano w sumie sześć koncertów: dwa symfoniczne, chóralno - orkiestrowy oraz recitale - skrzypcowy, organowy i fortepianowy. Muzyka skomponowana przez Nikodemowicza zabrzmi w nich obok dzieł m.in. Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franciszka Schuberta, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego.

Andrzej Nikodemowicz urodził się w 1925 r. we Lwowie. Gry na fortepianie uczył się od dziecka. W latach 1943-46 studiował chemię na politechnice we Lwowie, ale to muzyka stała się jego pasją. Po wojnie studiował kompozycję pod kierunkiem prof. Adama Sołtysa oraz grę na fortepianie u prof. Tadeusza Majerskiego w lwowskim konserwatorium muzycznym. Przez wiele lat był tam wykładowcą - uczył m.in. kompozycji i teorii muzyki. W 1973 r. z powodów politycznych został wyrzucony z pracy za przekonania religijne. Przez kilka lat utrzymywał się głównie z korepetycji. Nagrania jego utworów we Lwowie zostały wówczas zniszczone.

W 1980 r. opuścił Lwów i zamieszkał w Lublinie. Wykładał na tutejszym Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez wiele lat był dyrygentem chóru w tutejszym seminarium duchownym. W 1995 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Skomponował wiele utworów m.in. na fortepian, orkiestrę a także dla chórów. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje muzyka religijna - skomponował wiele kantat, oratoriów, suit, psalmów. Partyturę kantaty "Antyfona do Najświętszej Maryi Panny", dedykowaną Janowi Pawłowi II, wręczył papieżowi osobiście.

Utwory Nikodemowicza były prezentowane na wielu prestiżowych festiwalach m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Poznańskiej Wiosny Muzycznej, Gaude Mater w Częstochowie.

Jest laureatem wielu nagród m.in. III Nagrody na Wszechzwiązkowym Konkursie Kompozytorskim w Moskwie (1961 r.), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich i Nagrody Ministra Kultury (2000 r). W 2003 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Lwowskiej Akademii Muzycznej. (PAP)

ren/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)