Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków - rozstrzygnięty

0
Podziel się:

Toki Yuna z Japonii oraz Ellinor D'Melon Moraguez z Jamajki zwyciężyły w XII
Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w
Lublinie.

Toki Yuna z Japonii oraz Ellinor D'Melon Moraguez z Jamajki zwyciężyły w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

O wynikach konkursu poinformował PAP jego dyrektor Ryszard Heliasz z Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, które organizuje konkurs. Wszyscy laureaci zaprezentują się w sobotę wieczorem w koncercie w Filharmonii Lubelskiej.

Konkurs prowadzony był równocześnie w dwóch grupach wiekowych: młodszej - do 17 lat oraz starszej - do 22 lat.

Ellinor D'Melon Moraguez zwyciężyła w grupie młodszej. Drugie miejsce w tej grupie zajęła Elena Kawazu z Japonii, a trzecie ex-aequo młodzi wioliniści z Polski - Antoni Ingielewicz i Emilia Jarocka.

W grupie starszej pierwsze miejsce przypadło Toki Yuna z Japonii. Na drugim miejscu ex-aequo znalazły się Anna Malesza z Polski oraz Elina Sitnikava z Białorusi. Trzecie miejsce jury przyznało ex-aequo trzem osobom - zajęli je Simon Wiener ze Szwajcarii, Artem Naumow z Rosji oraz Mateusz Makuch z Polski.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 76 młodych wiolinistów - 36 w grupie młodszej i 40 w grupie starszej. Przyjechali do Lublina z 24 krajów, m.in. z Kanady, USA, krajów Europy, Chin, Korei Południowej, Tajwanu i Japonii.

Przesłuchania konkursowe podzielone były na trzy etapy. Młodzi artyści wykonywali utwory obowiązkowe oraz wybrane przez siebie. Oceniało ich 15-osobowe międzynarodowe jury złożone z wybitnych skrzypków i jednocześnie pedagogów pod przewodnictwem prof. Zakhara Brona.

Konkurs Młodych Skrzypków odbywa się w Lublinie co trzy lata. Pierwszy Mały Konkurs im. Wieniawskiego odbył się tu w 1967 r.

Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Teresa Księska-Falger podkreśla, że lubelski konkurs dla młodych skrzypków jest jednym z najważniejszych w kraju i na świecie. "Ten konkurs to już kawał historii Lublina i kultury polskiej" - dodała.

Jak powiedział prof. Zakhar Bron konkurs nabiera znaczenia, kiedy otwiera drogę młodym artystom do kolejnych osiągnięć i kiedy oni potwierdzają swoje umiejętności na kolejnych konkursach i występach estradowych na całym świcie. "Cała plejada młodych i bardzo młodych artystów, którzy przeszli przez ten konkurs w Lublinie, jest teraz znana na całym świecie" - zaznaczył.

Wśród laureatów lubelskiego konkursu są znani w świecie wioliniści tacy jak: Maksim Wengerow, Wiktoria Mułłowa, Wadim Repin, a także czołówka polskich skrzypków: Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner, Dominika Falger, Joanna Kurkowicz. (PAP)

ren/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)