Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lublin: Zmarł biblista, ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz

0
Podziel się

Biblista, znawca kultury żydowskiej, kierownik Katedry Historii Porównawczej
Religii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz nie żyje. Miał 72
lata.

bEhhIerV

Biblista, znawca kultury żydowskiej, kierownik Katedry Historii Porównawczej Religii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz nie żyje. Miał 72 lata.

"Ksiądz profesor Rubinkiewicz zmarł 30 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek w Lublinie" - poinformowała w czwartek PAP Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Ks. prof. Rubinkiewicz urodził się 6 marca 1939 r. w Kielcach. W 1956 r. wstąpił do zgromadzenia salezjanów w Kopcu.

bEhhIerX

Studia z zakresu biblistyki podjął na KUL w 1965 r., zwieńczył je w roku 1970 obroną pracy doktorskiej zakresu teologii biblijnej.

W latach 1970-1972 studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Potem przebywał w Izraelu, gdzie studiował w Ecole Biblique et Archeologique Francaise de J,rusalem. W 1978 r. uzyskał kolejny doktorat z nauk biblijnych.

Od 1977 r. pracował na Wydziale Teologii KUL. Kierował m.in. Instytutem Nauk Biblijnych, Katedrą Literatury Międzytestamentalnej i Nauk Pomocniczych Biblistyki. W 1981 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego, a w roku 1991 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

Wykładał m.in. w Wyższych Seminariach Duchownych Księży Salezjanów w Krakowie i Łodzi, na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Prowadził też zajęcia z biblistyki w Nitrze (Słowacja), Cremisan (Izrael) i w Kijowie (Ukraina).

bEhhIesd

Obszar zainteresowań badawczych ks. prof. Rubinkiewicza dotyczył głównie literatury międzytestamentalnej, a szczególnie apokryficznej Starego i Nowego Testamentu. Dorobek naukowy ks. Rubinkiewicza to około 120 publikacji naukowych.

Ks. prof. Rubinkiewicz należał do licznych towarzystw naukowych, m.in. był przewodniczącym Sekcji Biblistów Polskich (1993-2003), członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej (1997-2008), brał także udział w pracach Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Był promotorem dialogu między chrześcijaństwem i judaizmem. Za wybitny wkład w rozwój polskiej nauki Prezydent RP w roku 2004 odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe ks. prof. Rubinkiewicza odbędą się w piątek w Lublinie. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ul. Kalinowszczyzna, po której ciało zmarłego zostanie pochowane na cmentarzu przy ul. Unickiej. (PAP)

ren/ kop/

bEhhIesy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)