Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: 18 sierpnia w gminie Brody referendum ws. odwołania rady

0
Podziel się:

Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze zarządził na 18 sierpnia
referendum ws. odwołania Rady Gminy Brody. Wniosek o jego przeprowadzenie złożyła grupa
inicjatywna, która nie zgadza się na budowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego popieraną przez
część radnych.

Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze zarządził na 18 sierpnia referendum ws. odwołania Rady Gminy Brody. Wniosek o jego przeprowadzenie złożyła grupa inicjatywna, która nie zgadza się na budowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego popieraną przez część radnych.

Jak poinformował w środę PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski, referendum w gminie Brody zostanie przeprowadzone w niedzielę, 18 sierpnia, od godz. 7 do 21. Jego wyniki będą wiążące, jeśli w głosowaniu weźmie udział 3/5 wyborców, którzy wybrali Radę Gminy jesienią 2010 r. Wówczas do wyborów poszło 1 416 osób.

Inicjatorzy referendum do wniosku o jego przeprowadzenie dołączyli 605 podpisów. W przypadku gminy Brody 10-proc. próg konieczny do rozpisania referendum wymagał zebrania minimum 279 podpisów poparcia.

Planowana inwestycja budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców gmin Brody i Gubin. Część z nich popiera budowę kompleksu, nie brakuje jednak oponentów tego przedsięwzięcia. W referendach z 2009 roku mieszkańcy obu gmin sprzeciwili się budowie kopalni. Przeciwnicy kompleksu energetycznego uważają, że jego powstanie spowoduje wysiedlenia, wpłynie negatywnie na stan środowiska i warunki życia mieszkańców okolicznych terenów.

Z przeprowadzonych wierceń wynika, że zasoby węgla brunatnego złoża "Gubin" zlokalizowanego w gminach Gubin i Brody wynoszą 1,561 mld ton. O koncesję na wydobycie węgla w tym rejonie ubiega się spółka PGE Gubin, która należy do Grupy PGE.

Po powołaniu przez Radę Gminy Brody doraźnej komisji ds. współpracy z PGE i uchwaleniu w marcu br. zmian w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego do Komisarza Wyborczego w Zielonej Górze wpłynęło powiadomienie o zamiarze przeprowadzenie referendum ws. odwołania rady gminy Brody. Wśród inicjatorów referendum są radni popierający przeciwników inwestycji.

"Referendum jest jedyną drogą do wyegzekwowania prawa mieszkańców do decydowania o przyszłości swojej gminy, gdyż większość radnych ignoruje wynik referendum z 2009 roku i mimo sprzeciwu mieszkańców nadal prowadzi działania na rzecz powstania kopalni" - powiedział PAP pełnomocnik grupy referendalnej Paweł Mrowiński.

W regionie jest także duże lobby na rzecz budowy kopalni węgla brunatnego i elektrowni. O realizację inwestycji zabiegają m.in. władze województwa, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Lubuska Izba Budowlana czy Lubuski Sejmik Gospodarczy.

Zwolennicy kompleksu wskazują, że inwestycja liczona w mld zł będzie oznaczała tysiące miejsc pracy i dynamiczny rozwój nie tylko gmin, na których powstanie, ale także całego regionu oraz jest niezbędna dla rozwoju polskiej energetyki. (PAP)

mmd/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)