Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: 23. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa

0
Podziel się:

W pierwszy weekend sierpnia w Gorzowie odbędzie się 23. edycja
Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Jest to najstarsza tego typu impreza na
świecie, która odbywa się bez przerw - poinformował w piątek Lubuski Urząd Wojewódzki.

W pierwszy weekend sierpnia w Gorzowie odbędzie się 23. edycja Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Jest to najstarsza tego typu impreza na świecie, która odbywa się bez przerw - poinformował w piątek Lubuski Urząd Wojewódzki.

W gorzowskim amfiteatrze zaprezentują się trzy zespoły z Rumunii i Węgier, wśród nich Mahala Rai Banda - grupa rezydująca na stałe w Bukareszcie. Drugą rumuńską gwiazdą będzie Romafest.

Wśród zaproszonych gości są także grupy cygańskie z Niemiec, Hiszpanii, Rosji oraz artyści z Indii. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Andrzej Piaseczny. Niedzielny wieczór i cały festiwal zamknie Cygański Teatr Muzyczny Terno z Gorzowa.

Z Terno wystąpią również muzycy z Monachium oraz mieszkający w Sztokholmie Wit Michaj, który od lat regularnie przyjeżdża do Gorzowa na Romane Dyvesa.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi zaplanowano warsztaty taneczne i polsko-niemieckie sympozjum cyganologiczne.

Tegoroczne spotkania cygańskie odbędą się 6 i 7 sierpnia na deskach zmodernizowanego amfiteatru w Gorzowie. Prace związane z gruntowną przebudową obiektu są właśnie na ukończeniu, jego otwarcie jest planowane na 29 lipca br.

W dotychczasowej historii festiwal gościł ponad 100 zespołów z Europy i Azji. Łącznie wystąpiło ponad tysiąc artystów prezentujących kulturę Romów. Prezentowały się zespoły folklorystyczne, grupy rockowe i grające jazz, a także flamenco w jego różnych odmianach.

"Tu jest miejsce na różne odmiany kultury cygańskiej, która się cały czas rozwija. Poza tym festiwal cały czas idzie do przodu i w tym roku także będzie miał inną formułę" - powiedział dyrektor festiwalu, szef Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, Edward Dębicki.

Organizatorem festiwalu, którego początki sięgają 1989 roku, jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy. Honorowy patronat nad festiwalem objęła wojewoda lubuski Helena Hatka. (PAP)

mmd/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)