Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Akt oskarżenia ws. nielegalnego obrotu tytoniem na dużą skalę

0
Podziel się

11 osób zostało oskarżonych ws. nielegalnego obrotu tytoniem i
praniem pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa. Niektórym z oskarżonych grozi nawet do ośmiu
lat więzienia. Straty Skarbu Państwa wynikające z nieopłaconej akcyzy oszacowano na 13 mln zł.

bErHNSIB

11 osób zostało oskarżonych ws. nielegalnego obrotu tytoniem i praniem pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa. Niektórym z oskarżonych grozi nawet do ośmiu lat więzienia. Straty Skarbu Państwa wynikające z nieopłaconej akcyzy oszacowano na 13 mln zł.

W listopadzie akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu zielonogórska prokuratura okręgowa - poinformował we wtorek PAP jej rzecznik Grzegorz Szklarz.

To finał dużej sprawy realizowanej przez celników i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem zielonogórskich prokuratorów.

bErHNSID

Na ślad nielegalnej działalności wpadli celnicy, którzy podczas swoich kontroli w przesyłkach pocztowych i kurierskich często znajdowali tytoń bez polskiej akcyzy.

"Unikanie akcyzy dawało im przewagę na rynku, czyniąc ich tytoń atrakcyjnym cenowo. Pozyskiwany na czarnym rynku towar był oferowany w internecie, a następnie w przesyłkach trafiał do klientów" - wyjaśnił Szklarz.

W trakcie trwającego ponad rok śledztwa ustalono, że za pośrednictwem oskarżonych od czerwca 2011 roku do lutego 2013 roku do obrotu trafiło ponad 10 ton tytoniu, od którego nie uiszczono podatku akcyzowego w łącznej wysokości ponad 13 mln zł.

Dochody ze sprzedaży nieopodatkowanego tytoniu były następnie wpłacane na konta osób współpracujących z członkami grupy.

bErHNSIJ

"W ten sposób odbywało się tzw. pranie brudnych pieniędzy. Zarzuty z tym związane, zagrożone karą nawet do ośmiu lat więzienia, usłyszały cztery osoby" - dodał rzecznik. (PAP)

mmd/ abr/

bErHNSJe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)