Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Grupa samorządowców zapowiada walkę o mandaty w sejmiku

0
Podziel się

"Lepsze Lubuskie" - to robocza nazwa inicjatywy części
samorządowców z woj. lubuskiego, którzy zamierzają w przyszłorocznych wyborach samorządowych
wystawić swoją listę bezpartyjnych kandydatów do sejmiku województwa. Ma ona być alternatywną dla
list partyjnych.

bEqDCPSd

"Lepsze Lubuskie" - to robocza nazwa inicjatywy części samorządowców z woj. lubuskiego, którzy zamierzają w przyszłorocznych wyborach samorządowych wystawić swoją listę bezpartyjnych kandydatów do sejmiku województwa. Ma ona być alternatywną dla list partyjnych.

We wtorek w Zielonej Górze doszło do spotkania prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, burmistrza Gubina Bartłomieja Bartczaka i pomysłodawcy tego sojuszu - prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza.

Samorządowcy podpisali deklarację ideową Lubuskiej Inicjatywy Samorządowej pn. "Lepsze Lubuskie". Zaangażowanie w Inicjatywę zapowiedział także prezydent Gorzowa Wlkp. Tadeusz Jędrzejczak.

bEqDCPSf

Warunkiem przystąpienia do ruchu ma być bezpartyjność. Na liście jego kandydatów do sejmiku ma znaleźć się 60 osób - ok. 15-20 miejsc mieliby obsadzić samorządowcy z miast i gmin, a pozostałe 40 miejsc - przedstawiciele samorządu gospodarczego i rolniczego.

"Jeżeli do wyborów pójdą samorządowcy na czele z włodarzami trzech miast prezydenckich, czyli Gorzowa, Zielonej Góry i Nowej Soli, do tego pójdą bezpartyjni wójtowie i burmistrzowie, to jest szansa, żeby wprowadzić do sejmiku od 6 do 10 radnych, co wystarczy, żeby w przyszłości mieć wpływ na kierunek rozwoju naszego województwa" - ocenił Tyszkiewicz.

Według niego nie jest to "skok na władzę", a partie polityczne na pewno dalej będą silnie reprezentowane we władzach województwa.

"Ale jeśli będą w sejmiku niezależni samorządowcy z dorobkiem i z ugruntowaną pozycją w społeczeństwie, to jestem przekonany, że sporą część kluczowych decyzji dla lubuskiego uda się odpartyjnić" - powiedział Tyszkiewicz.

bEqDCPSl

Według niego w woj. lubuskim jest miejsce i dla partii, i dla bezpartyjnych inicjatyw samorządowych.

"Nie chcemy też prowadzić nieczystej i agresywnej kampanii, choć już politycy rozpoczęli atak na naszą inicjatywę w jej zalążku. Niech ostatecznie wyborcy rozstrzygną, komu chcą zaufać" - zakończył prezydent Nowej Soli. (PAP)

mmd/ son/ as/

bEqDCPSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)