Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Harcerze przekazali Światełko Pokoju mieszkańcom Frankfurtu nad Odrą

0
Podziel się:

Polscy harcerze z ZHP przekazali w piątek
późnym popołudniem Betlejemskie Światełko Pokoju sąsiadom zza Odry
- mieszkańcom Frankfurtu nad Odrą i całej Brandenburgii-
poinformował z-ca komendanta Chorągwi ZHP woj. lubuskiego Tadeusz
Strażewicz.

Polscy harcerze z ZHP przekazali w piątek późnym popołudniem Betlejemskie Światełko Pokoju sąsiadom zza Odry - mieszkańcom Frankfurtu nad Odrą i całej Brandenburgii- poinformował z-ca komendanta Chorągwi ZHP woj. lubuskiego Tadeusz Strażewicz.

Uroczyste przekazanie płomienia symbolizującego m.in. miłość, pokój i nadzieję poprzedziła uroczysta msza święta w słubickim kościele pw. Świętego Ducha.

Następnie harcerze udali się na most graniczny, tam spotkali się z ich rówieśnikami i przedstawicielami kościoła ewangelickiego z Frankfurtu nad Odrą. Cała grupa wspólnie przemaszerowała do kościoła Pokoju w niemieckim mieście, gdzie nastąpiło przekazanie płomienia.

Ideą Betlejemskiego Światła Pokoju jest przekazywanie ciepła, miłości i radości, w tym jakże szczególnym okresie jakim są święta Bożego Narodzenia. Kaganki z płonącymi świecami trafiają do szkół, kościołów, szpitali, domów dziecka, instytucji i urzędów.

Pierwszy raz Betlejemskie Światełko Pokoju trafiło z Lubuskiego do Brandenburgii dopiero trzy lata temu. Tradycja przyjmowania go nie była wcześniej znana we wschodnich landach Niemiec, choć nie jest niczym nowym w południowych np. Bawarii, gdzie mieszka wielu katolików.

Co roku światło od harcerzy otrzymują prymas Polski, prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i członkowie rządu. W naszym kraju ten zwyczaj zapoczątkowany w 1986 roku przez austriackich skautów kultywowany jest od 1991 roku. (PAP)

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)