Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie jako pierwsze sięgnęło po środki z programu rozwoju regionalnego UE  

0
Podziel się

Województwo lubuskie jako pierwsze w
kraju, tuż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, rozpoczęło
nabór wniosków w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego
Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Największe inwestycje w regionie
zrealizowano właśnie za unijne pieniądze.

bEhqQVFN

Województwo lubuskie jako pierwsze w kraju, tuż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, rozpoczęło nabór wniosków w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Największe inwestycje w regionie zrealizowano właśnie za unijne pieniądze.

"Pieniądze z Unii Europejskiej rozbudziły apetyty i pozwoliły na realizację wielu działań - od poprawy infrastruktury drogowej po budowę budynków użyteczności publicznej. To było zbawienne dla naszej społeczności zarówno wiejskiej, jak i miejskiej. Do 2013 mamy do wykorzystania jeszcze 490 mln euro" - powiedział PAP wicewojewoda lubuski Jan Świrepo. Od uruchomienia programu ZPORR do marca tego roku zrealizowano płatności w wysokości 317,32 mln zł, co stanowi 97,62 proc. dostępnych dla województwa lubuskiego środków. Tylko w marcu do beneficjentów trafiło niemal 1,09 mln zł.

Największe dofinansowanie uzyskały m.in. Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze (ponad 9 mln 650 tys. zł) na poprawę jakości i konkurencyjności transportu miejskiego; gmina Zbąszynek (prawie 9 mln 100 tys. zł) na budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków i gmina Krosno Odrzańskie (niemal 8,5 mln zł) na budowę Centrum Opieki Społecznej, sieci wodociągowej z przyłączami i zbiornikiem retencyjnym dla miejscowości Osiecznica oraz stację uzdatniania wody i rewitalizację Zamku Piastowskiego w Krośnie.

bEhqQVFP

Mieszkańcy doceniają korzyści, jakie dzięki dofinansowaniu z UE osiągnęło województwo lubuskie. "Mieliśmy ludzi, pomysły, ale brakowało nam bazy. Teraz dzięki wsparciu związanemu z kapitałem ludzkim, gospodarką, bazą informatyczną i infrastrukturą udaje nam się doganiać Europę" - powiedziała Hanna Kaup z Gorzowa.

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej szansę na rozwój zyskała także lubuska kultura. Najwięcej - bo ponad 17 mln zł - pozyskano na rozbudowę zabytkowego obiektu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. Inwestycję, która kosztowała ponad 27 mln zł dofinansowało też ministerstwo kultury oraz samorząd.

"Nasi mieszkańcy dostali nowoczesną bibliotekę na miarę XXI wieku. Mają większy dostęp do informacji i mogą uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach kulturalnych, które się u nas odbywają. Bez pieniędzy unijnych ten obiekt by nie powstał" - powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Edward Jaworski.

Słowa dyrektora biblioteki potwierdzają czytelnicy. "Nowy obiekt leży w centralnym punkcie miasta, więc łatwo do niego dojechać i - co najważniejsze - ma wiele ciekawych książek. Ale to nie jedyny nasz sukces. Zniesienie granic właśnie w województwach granicznych jest motorem do wymiany handlowej i kulturowej. W Drezdenku po wejściu do Unii wzrosła liczba ludzi, którzy założyli własny biznes. Miasto się rozwija, co widać gołym okiem" - powiedział PAP Kazimierz Jasiński z Drezdenka.

bEhqQVFV

Projekty, które spełniły wymogi oceny formalnej oraz merytoryczno- technicznej, a nie otrzymały dofinansowania z powodu ograniczonych zasobów finansowych UE - aktualnie jest ich 106 - znalazły się na liście rezerwowej. (PAP)

mrd/ bba/ jra/

bEhqQVGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)