Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Kandydat na wójta wśród podejrzanych o kupowanie głosów za alkohol

0
Podziel się

Kandydat na wójta Lubiszyna (Lubuskie) Daniel N., który wszedł
do drugiej tury, usłyszał zarzut przestępstwa przeciwko wyborom. Jest on jednym z podejrzanych ws.
kupowania głosów za alkohol - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp.
Dariusz Domarecki.

bEikCOwl

Kandydat na wójta Lubiszyna (Lubuskie) Daniel N., który wszedł do drugiej tury, usłyszał zarzut przestępstwa przeciwko wyborom. Jest on jednym z podejrzanych ws. kupowania głosów za alkohol - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Dariusz Domarecki.

W tej sprawie zarzuty prokuratury usłyszało już kilkanaście osób. Obok kandydata na wójta także nowo wybrany radny gminy w Lubiszynie Roman G. Obaj mężczyźni złożyli wyjaśnienia i nie przyznali się do przedstawionych im zarzutów - podał PAP Domarecki.

Do przestępstwa miało dojść podczas niedzielnych wyborów samorządowych. Jak ustaliła prokuratura, podejrzane osoby, nakłaniając do określonego głosowania, jeździły po gminie i oferowały napotkanym ludziom alkohol. Niektórych przekonanych w ten sposób do głosowania podejrzani podwozili do lokalu wyborczego, ułatwiając im oddanie głosu na wcześniej uzgodnionego kandydata.

bEikCOwn

Prawo stanowi, że przestępstwa dopuścili się zarówno oferujący korzyść, jak i osoby, które z takiej oferty skorzystały, oddając swój głos na konkretnego kandydata.

Zgodnie z art. 250 A Kodeksu karnego chodzi o przestępstwo zagrożone karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Jak powiedział PAP Domarecki, prokuratura przekaże pisemną informację na temat toczącego się śledztwa do delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gorzowie Wlkp.

W tym przypadku istnieje możliwość unieważnienia wyników wyborów samorządowych na podstawie protestu wyborczego złożonego do Sądu Okręgowego przez komitety wyborcze lub kandydatów.(PAP)

bEikCOwt

mmd/ ju/ jbr/

bEikCOwO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)