Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Łęknica zaprasza na Święto Parku Mużakowskiego

0
Podziel się:

W sobotę (26 maja) odbędą się obchody Święta Parku Mużakowskiego
w Łęknicy (Lubuskie). W programie znalazło się wiele koncertów i promocja Produktów Regionalnych.
Impreza to okazja do zwiedzenia tego unikalnego dzieła sztuki ogrodowej.

W sobotę (26 maja) odbędą się obchody Święta Parku Mużakowskiego w Łęknicy (Lubuskie). W programie znalazło się wiele koncertów i promocja Produktów Regionalnych. Impreza to okazja do zwiedzenia tego unikalnego dzieła sztuki ogrodowej.

Podczas święta nie zabraknie muzyki - jazzowej, rockowej, pop i klasycznej. W programie zaplanowane są m.in. wspólne koncerty polskich i niemieckich muzyków amatorów, a wieczorem na dużej scenie rozpocznie się koncert pod tytułem "Muzyczne Pejzaże" z udziałem Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej.

Odwiedzający będą mogli także skosztować produktów regionalnych. Lokalna Grupa Działania - Grupa Łużycka zaprasza na III Święto Produktów Regionalnych. Nie zabraknie kramów z unikatowymi potrawami regionalnymi, rękodziełem, sztuką artystów ludowych. Zwiedzający będą mogli też wysłuchać muzyki folkowej.

Park Mużakowski to park krajobrazowy z pierwszej połowy XIX wieku, czołowy przykład europejskiej sztuki ogrodowej tego okresu, a zarazem jedyne w swoim rodzaju połączenie natury i sztuki ogrodniczej.

Leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy Polski i Niemiec. Założył go na obszarze ponad 700 ha - książę Hermann von Pueckler-Muskau, arystokrata niemiecki, uznany literat, teoretyk i praktyk ogrodnictwa krajobrazowego.

W 1845 roku, po 30 latach mozolnych prac, Pueckler był zmuszony z powodów finansowych sprzedać Muskau. Dzieło znalazło szczęśliwie swoich mecenasów i kontynuatorów - księcia Fryderyka Niderlandzkiego i rodzinę von Arnim.

Park imponuje wykorzystaniem naturalnych walorów terenu. Położony jest w malowniczej dolinie Nysy Łużyckiej, na odcinku przełomu rzeki przez formacje geologiczne moreny czołowej, zwanej Łukiem Mużakowa.

Dolina rozszerza się w tym miejscu do 1,5 km, a wznoszące się po obu stronach rzeki tarasy dochodzą do 60 m wysokości względnej.

Po II wojnie światowej granica polsko-niemiecka podzieliła park na dwie części. Zachodnia (206 ha wraz z zamkiem) leży po stronie niemieckiej, na terenie miasta Bad Muskau. Część wschodnia (522 ha) - po stronie polskiej, w Łęknicy. Łączą je dwa mosty na Nysie Łużyckiej - Most Podwójny i Most Angielski.

Od końca lat 80. XX wieku park jest przedmiotem polsko-niemieckiego projektu rewaloryzacji. Jest to przykład ścisłej współpracy dwóch państw na rzecz ochrony i konserwacji krajobrazu kulturowego.

Działania prowadzone w Parku Mużakowskim uzyskały aprobatę międzynarodową. W 2004 roku Park Mużakowski został uznany za pomnik historii i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W parku systematycznie prowadzone są prace rewaloryzacyjne, nadal jednak są miejsca, w których widać jeszcze powojenne zniszczenia.

Park Mużakowski odwiedza rocznie ponad 300 tys. turystów z całego świata. Park, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych Lubuskiego, można zwiedzać pieszo, rowerem lub konno.

Organizatorami Święta Parku Mużakowskiego są: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Stiftung Frst-Pueckler-Park Bad Muskau oraz Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Łęknicy.(PAP)

mmd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)