Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Muzeum w Ochli zaprasza na jesienny piknik

0
Podziel się:

Żniwa kukurydziane po bukowińsku, obrzędy związane ze zbiorem
lnu i winiarstwem - te tradycje będzie można poznać podczas imprezy plenerowej pn. "U progu
jesieni", która odbędzie się w niedzielę w Muzeum Etnograficznym w podzielonogórskiej Ochli.

Żniwa kukurydziane po bukowińsku, obrzędy związane ze zbiorem lnu i winiarstwem - te tradycje będzie można poznać podczas imprezy plenerowej pn. "U progu jesieni", która odbędzie się w niedzielę w Muzeum Etnograficznym w podzielonogórskiej Ochli.

W tym roku w jednym wydarzeniu łączymy trzy tradycje związane z naszym regionem - poinformował PAP Damian Danak z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.

Widowisko "Łupaczka z tańcem, czyli żniwa kukurydziane po bukowińsku" zaprezentują członkowie zespołu "Watra" z Brzeźnicy. Tytułowa łupaczka to nic innego, jak żniwa połączone z zabawą. Rodziny, które nie były w stanie zakończyć zbiorów w terminie, wzywały na pomoc sąsiadów. Pracę łączoną z tańcem i śpiewem, co sprawiało, że przebiegała w miłej atmosferze.

Na terenach Bukowiny, krainy leżącej obecnie na pograniczu Ukrainy i Rumunii, kukurydza zapewniała dostatek pożywienia całym wsiom. Łagody klimat sprzyjał jej uprawie, a najpopularniejszą potrawą była mamałyga wykonywana z mąki kukurydzianej.

Odwiedzając skansen w Ochli będzie także okazja do poznania tradycji winiarskich, które odradzają się na Ziemi Lubuskiej. Wśród kilku propozycji znalazło się forum winiarskie, pokazy tłoczenia soku z winogron oraz jego degustacja a także prezentacja dawnych urządzeń używanych do obróbki winogron. Zostanie również otwarta wystawa poświęcona pionierom winiarstwa na Ziemi Lubuskiej po II wojnie światowej.

Międlenie, cierlenie, czesanie, przędzenie - to tylko niektóre z czynności związane z obróbką lnu - rośliny, która niegdyś miała ogromne znaczenie dla mieszkańców wsi.

Z jej włókien wykonywano odzież, a nasiona były wykorzystywane do produkcji oleju, w celach leczniczych oraz do wzbogacania potraw. Ługi lniane dodawano do paszy dla zwierząt, by były zdrowsze.

Prezentacje tradycyjnych prac gospodarskich przy obróbce lnu zobrazują, w jaki sposób rosnąca na polach roślina przemieniała się we włókno, a z nich w przędzę i ubrania. Proces ten trwał kilka miesięcy, a jego zwieńczeniem było wykonanie nowej odzieży przed Świętami Wielkiej Nocy. Podczas pikniku odbędzie się także widowisko teatralne pt. "Jak to z lnem było".

W programie niedzielnej imprezy, która potrwa od godz. 10 do 17, znalazły się występy zespołów folklorystycznych, jarmark z udziałem lubuskich winiarzy, producentów lnu i oleju lnianego. Będzie także można zwiedzić aktualne ekspozycje, pojeździć bryczką i posilić się na stoiskach małej gastronomii. (PAP)

mmd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)