Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Odra w Słubicach zachowuje się spokojnie, zaczyna opadać

0
Podziel się:

Fala kulminacyjna na Odrze spokojnie przechodzi przez Słubice
(Lubuskie). Rzeka ma tam obecnie poziom ok. 574 cm i w ciągu kilku minionych godzin opadła o 2 cm -
poinformowała Joanna Czyż-Jankowska z gminnego zespołu zrządzania kryzysowego w Słubicach.

bFfHdRfV

Fala kulminacyjna na Odrze spokojnie przechodzi przez Słubice (Lubuskie). Rzeka ma tam obecnie poziom ok. 574 cm i w ciągu kilku minionych godzin opadła o 2 cm - poinformowała Joanna Czyż-Jankowska z gminnego zespołu zrządzania kryzysowego w Słubicach.

Wały wytrzymują, nie ma poważnych podtopień, także ze strony wód gruntowych - podała PAP Czyż-Jankowska.

Rzeka w mieście jest stale monitorowana, podobnie jak stan wałów. Odra nie osiągnęła prognozowanego na 590-600 cm stanu maksymalnego. Wg danych z godziny siódmej miała 574 cm i powoli opada.

bFfHdRfX

W powicie słubickim fala również przechodzi spokojnie. Odra opada w pozostałych powiatach m.in. nowosolskim i krośnieńskim.

Wszędzie, gdzie istnieje zagrożenie powodziowe wały są pod szczególnym dozorem, a przesiąki szybko likwidowane przez strażaków i żołnierzy oraz mieszkańców zagrożonych terenów.

Słubice dobrze przygotowały się na wezbranie rzeki i sytuacja jest stabilna. Teraz fala zbliża się do Kostrzyna nad Odrą, który także jest gotowy do jej nadejścia, umacniane są m.in. brzegi Warty, która wpada tam do Odry - poinformował PAP rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela.

"Obserwujemy m.in. zachowanie rzek w Kostrzynie i zjawisko tzw. cofki na Warcie, wywołane wysokim stanem Odry. Wygląda jednak na to, że fale kulminacyjne na tych rzekach rozminą się. Ta na Warcie spodziewana jest za kilak dni" - powiedział PAP Ciepiela.

bFfHdRgd

Jak poinformował PAP Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Zielonej Górze, obecnie z uwagi na wysoki poziom rzek ruch wstrzymano pięciu odcinkach dróg wojewódzkich. Nadal z użytkowania wyłączony jest most w Nowej Soli, najbliższe możliwe przeprawy to: mosty w Cigacicach i Głogowie (woj. dolnośląskie).

ZDW podał, że obecnie zagrożone zamknięciem są odcinki dróg wojewódzkich nr 325, 276, 131 i 158. informacje dostępne są na m.in. stronie www.zdw.zgora.pl (PAP)

mmd/ abe/

bFfHdRgy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)