Notowania

wiadomości
21.06.2011 21:41

Lubuskie: Otwarcie biblioteki w Nowej Soli po modernizacji

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli (Lubuskie) zostanie w środę oficjalnie otwarta po modernizacji, którą w wysokości blisko 4 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli (Lubuskie) zostanie w środę oficjalnie otwarta po modernizacji, którą w wysokości blisko 4 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

W odrestaurowanym budynku siedzibę ma biblioteka główna, dział gromadzenia i opracowywania zbiorów oraz administracja, a także galeria i sala spotkań autorskich.

"Nasza oferta kulturalna się znacznie poszerzyła, bo mamy teraz własną galerię i salę spotkań, a oferta książkowa zmieniła się o tyle, że przejęliśmy też zbiory biblioteki pedagogicznej" - powiedziała PAP dyrektor instytucji Elżbieta Gonet.

W nowoczesnej bibliotece nowosolanie mogą korzystać z ok. 100 tys. woluminów. Na wykonanie inwestycji gmina Nowa Sól pozyskała pieniądze w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (LRPO) - poinformowała rzeczniczka zarządu województwa lubuskiego, Mirosława Dulat.

Przebudowa objęła dwa budynki położone przy ul. Bankowej. Jeden z nich to willa z lat 20. XX wieku, którą wzniesiono dla dyrektora fabryki nici Gruschwitz Textilwerke.

Zdewastowany podczas wojny obiekt po remoncie został przeznaczony na potrzeby szpitala dziecięcego, a następnie na przychodnie specjalistyczne. Na potrzeby oddziału dziecięcego przebudowano i rozbudowano budynek dawnego rejestru usług medycznych (RUM). Jest tam księgozbiór i mała czytelnia, a także kawiarenka internetowa z salą zabaw.

Z przyległego terenu powstał park z elementami małej architektury, specjalnie projektowaną zielenią i siecią chodników. Jeden z nich prowadzi do muzeum miejskiego, gdzie znajduje się amfiteatr na 90 miejsc, zbudowany w ramach tego samego projektu.

W środę po prezentacji wyremontowanego obiektu, przy bibliotece posadzona zostania magnolia - "Drzewo Natchnienia".

Wystąpi kwartet smyczkowy "PAWW" z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Nowej Soli. Będzie też można zobaczyć wystawę prac Mariusza Gorzelaka pt. "Grafika nam współczesna".

Pierwszą siedzibę biblioteka, która powstała w 1947 roku, dzieliła z muzeum oraz redakcją "Gazety Zielonogórskiej". W 1953 r. placówka zaczęła pełnić funkcję powiatowej, a pięć lat później otwarto w niej oddział dla dzieci i cztery filie.

Przez 46 lat (1964-2010) siedziba biblioteki mieściła się przy ul. Parafialnej 2.

Całkowity koszt projektu to ok. 8,5 mln zł, dofinansowanie z UE wyniosło blisko 4 mln zł.

Zmodernizowana biblioteka to jedna z inwestycji, którą w czerwcu w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Media Tour obejrzeli lubuscy dziennikarze.

Lubuski Regionalny Program Operacyjny Media Tour to inicjatywa podjęta przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze, która przybliża dziennikarzom, jak powstają w regionie inwestycje dofinansowywane przez UE. W tym roku program realizowany był po raz drugi. (PAP)

mrd/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz