Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Pamięci gorzowian, którzy zginęli pod Smoleńskiem

0
Podziel się:

Bartosz Borowski, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w
katastrofie pod Smoleńskiem, chciał po raz pierwszy odwiedzić miejsce spoczynku zamordowanego w
Katyniu pradziadka. Z babcią Anną Marią miał reprezentować środowisko Rodzin Katyńskich z Gorzowa.

Bartosz Borowski, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, chciał po raz pierwszy odwiedzić miejsce spoczynku zamordowanego w Katyniu pradziadka. Z babcią Anną Marią miał reprezentować środowisko Rodzin Katyńskich z Gorzowa.

W sobotę matka Bartosza i synowa Anny - Danuta Borowska - wspólnie z wojewodą lubuskim Heleną Hatką i przedstawicielami Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej złożyła kwiaty na grobie swojej teściowej i syna.

"Bartek od lat słuchał opowieści babci o Polakach pomordowanych w Katyniu. Uznał, że będzie bezpiecznej, jak z nią tam poleci. Przekonywał nas: Mamo, tato, przecież nie ma bezpieczniejszego samolotu niż ten, którym leci nasz prezydent" - powiedziała Danuta Borowska.

Wojewoda Helena Hatka złożyła wieńce także w imieniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

Anna Maria Borowska (ur. 1928 r.) była jedną z czwórki dzieci oficera korpusu ochrony pogranicza ppor. Franciszka Popławskiego - legionisty pod dowództwem Piłsudskiego, uczestnika wojny z 1920 r., a w wolnej Polsce żołnierza zawodowego. Przed wojną ppor. Popławski służył w Łużkach w województwie wileńskim, tam na świat przyszła pani Anna. Został aresztowany 17 września 1939 r. i osadzony w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. zamordowano go w Katyniu.

Anna Borowska tylko raz była w Lesie Katyńskim. W 60. rocznicę zbrodni pojechała do miejsca kaźni pociągiem. Była wiceprzewodniczącą Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, działała także w oddziale Związku Sybiraków i w Apostolacie Maryjnym.

Wnuk pani Anny Bartosz Borowski miał 32 lata (ur. 1978 r.). Poleciał z babcią do Katynia, by się nią opiekować, ale także, aby po raz pierwszy odwiedzić miejsce spoczynku swojego pradziadka.

31 marca na kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie została odsłonięta tablica poświęcona pamięci gorzowian, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. (PAP)

mrd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)