Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Pokrywa lodowa na Warcie spiętrza wodę na Noteci

0
Podziel się

Prognozy hydrologiczne przewidują wzrost poziomu Noteci w
Lubuskiem. Rzeka od wielu tygodni przekracza poziom alarmowy, a w najbliższych dniach jeszcze
przybierze. Powodem jest m.in. spiętrzenie wody wywołane przez pokrywę lodową na Warcie.

bEhyKGcB

Prognozy hydrologiczne przewidują wzrost poziomu Noteci w Lubuskiem. Rzeka od wielu tygodni przekracza poziom alarmowy, a w najbliższych dniach jeszcze przybierze. Powodem jest m.in. spiętrzenie wody wywołane przez pokrywę lodową na Warcie.

W Drezdenku poziom Noteci wynosi w poniedziałek 379 cm (poziom alarmowy to 300). Prognozy mówią, że w najbliższy dniach rzeka podniesie się jeszcze mniej więcej o 10 cm.

W woj. lubuskim Warta i Noteć od listopada ub. roku przekraczają stany alarmowe. Na pierwszej z rzek po raz drugi tej zimy utworzyła się pokrywa lodowa. Kilka tygodni temu rzekę uwolniły od lody lodołamacze ze Szczecina.

bEhyKGcD

Warta stanęła przed kilkoma dniami. Jej poziom w krótkim czasie podniósł się w Gorzowie o pół metra. Sytuacja jednak ustabilizowała się i rzeka w najbliższych dniach powinna zacząć powoli opadać. W poniedziałek w Gorzowie Warta ma 517 cm przy stanie alarmowym określonym na 420 cm.

Jak powiedział PAP z-ca dyr. wydz. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Waldemar Kaak, prawdopodobnie we wtorek próbne łamanie lodu na Warcie przeprowadzi jeden z dwóch lodołamaczy stacjonujących obecnie w Kostrzynie nad Odrą.

Jak wyjaśnił, chodzi o sprawdzenie, czy kruszenie będzie skuteczne oraz czy kra będzie spływała w odpowiednim tempie.

Skutkiem wysokiego poziomu Warty i Noteci jest zalanie przez ich wody dużych obszarów między wałami i lokalne podtopienia niżej położonych terenów poza wałami, w tym także zabudowanych.

bEhyKGcJ

Wynikają one z podsiąków i wysokiego stanu wód gruntowych. W Gorzowie i okolicznych gminach zjawisko to potęguje kiepski stan sieci kanałów i rowów melioracyjnych, których zadaniem jest odprowadzanie wód poza tereny zabudowane. (PAP)

mmd/ itm/

bEhyKGde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)