Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Pomnik Wincentego Witosa odsłonięto w Gorzowie

0
Podziel się:

Pomnik pierwszego prezesa PSL i trzykrotnego premiera Polski
Wincentego Witosa został odsłonięty w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim, podczas obchodów
wojewódzkiego święta ludowego.

Pomnik pierwszego prezesa PSL i trzykrotnego premiera Polski Wincentego Witosa został odsłonięty w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim, podczas obchodów wojewódzkiego święta ludowego.

Pomnik Witosa stanął przy ul. Cichońskiego od strony ul. Warszawskiej, gdzie znajduje się nowa siedziba władz powiatu grodzkiego i ziemskiego PSL.

"Na ziemiach zachodnich dotąd nie było takiego pomnika. Pomysł zrodził się w styczniu, kiedy po sukcesie w wyborach samorządowych chcieliśmy uhonorować Witosa, jako patriotę i naszego patrona" - powiedział PAP przewodniczący komitetu budowy pomnika Zygmunt Baś.

Granitowy cokół, na którym znajduje się popiersie Witosa z brązu, mierzy ok. 1,70 m. Umieszczony jest tam napis: "W hołdzie premierowi II Rzeczpospolitej Polskiej, Wybitnemu Mężowi Stanu. Polskie Stronnictwo Ludowe Mieszkańcy Województwa Lubuskiego".

Popiersie zaprojektował i wykonał gorzowski rzeźbiarz Michał Bajsarowicz. Pomnik Witosa wybudowano z pieniędzy zebranych wśród członków PSL i sympatyków tej partii w regionie i bezpłatnie przekazano na rzecz miasta. Koszt jego budowy to ok. 35 tys. zł.

Wojewódzkie obchody święta ludowego odbywają się w regionie co roku, poprzednie były w Krośnie Odrzańskim.

W niedzielę do 22.00 z okazji święta ludowego na bulwarze odbywać się będzie festyn dla mieszkańców, można m.in. spróbować regionalnych wyrobów i posłuchać muzyki.

Wincenty Witos urodził się w 1874 r. w Wierzchosławicach koło Tarnowa. Był politykiem - jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej. W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powstałego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. (PAP)

mrd/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)