Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Pomoc humanitarna dla Afganistanu z inicjatywy wojska

0
Podziel się:

Podczas wrześniowych i październikowych zbiórek darów dla
Afganistanu zgromadzono kilkanaście ton przedmiotów, które trafią do ludności afgańskiej jako pomoc
humanitarna. Akcję zainicjowali żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Podczas wrześniowych i październikowych zbiórek darów dla Afganistanu zgromadzono kilkanaście ton przedmiotów, które trafią do ludności afgańskiej jako pomoc humanitarna. Akcję zainicjowali żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Jak poinformowała PAP por. Joanna Nowakowska z sekcji prasowej tej dywizji, do akcji przyłączyły się dzieci i młodzież z Lubuskiego, Wielkopolski i Dolnego Śląska - regionów, w których znajdują się jednostki dywizji.

Pierwszy samolot z darami odleciał już do Afganistanu. Na jego pokładzie znalazło się ponad 2,5 tony rozmaitych przedmiotów, które otrzymają mieszkańcy prowincji Ghazni. Ponad 1,5 tony to materiały szkolne dla dzieci.

Dzięki akcji zorganizowanej w szkołach i gimnazjach do Afganistanu wysłano zeszyty, plecaki, piórniki, bloki rysunkowe, zestawy szkolne, drobny sprzęt sportowy oraz maskotki i zabawki.

Pozostałą tonę wysłanego ładunku stanowiło 1633 par butów podarowanych przez firmę z Czerwieńska (Lubuskie), która łącznie przekazała dla Afgańczyków ponad 19 tys. par obuwia.

"Polskie dzieci bardzo chętnie włączyły się do pomocy. Cały czas otrzymujemy kolejne telefony z kolejnych szkół, a także innych instytucji oraz firm prywatnych" - powiedział specjalista z wydziału współpracy cywilno-wojskowej G-5 lubuskiej dywizji, kpt. Wiktor Kotlarz.

Jak dodał, obecnie priorytet stanowi dostarczenie ludności cywilnej w Afganistanie odzieży zimowej, okryć, obuwia.

Przez najbliższy rok żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej będą pełnić misję w Afganistanie podczas dwóch kolejnych zmian VIII i IX. Jedno z zadań jakie będą tam wykonywać polegać będzie na niesieniu pomocy humanitarnej.

"Z naszych doświadczeń wynika, iż pomoc humanitarna cywilnej ludności bezpośrednio przekłada się na pozytywny wizerunek naszego kraju, a także polskiego żołnierza i jego bezpieczeństwo w trakcie pełnienia służby w rejonie ogarniętym konfliktem" - dodał Kotlarz. (PAP)

mmd/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)