Notowania

wiadomości
09.02.2012 17:24

Lubuskie: Ponad miliard zaległości mieszkańców regionu za 2011 rok

1,03 miliarda złotych wyniosło zadłużenie mieszkańców województwa lubuskiego na koniec 2011 roku. Z terminowym regulowaniem zaległości nie radziło sobie 71 tysięcy mieszkańców regionu - wynika z raportu InfoDług za 2011 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz

*1,03 miliarda złotych wyniosło zadłużenie mieszkańców województwa lubuskiego na koniec 2011 roku. Z terminowym regulowaniem zaległości nie radziło sobie 71 tysięcy mieszkańców regionu - wynika z raportu InfoDług za 2011 rok. *

Wyniki badań przygotowane przez BIG InfoMonitor zostały przedstawione w czwartek w Zielonej Górze.

W ciągu minionych 12 miesięcy kwota zaległości wzrosła w regionie o około 38 proc. i sięgnęła blisko 1,03 miliarda złotych.

"W porównaniu z innymi województwami to nie jest duża kwota, bo np. jest sześciokrotnie mniejsza niż ma najbardziej zadłużony region - Śląsk. Niepokojące jest jednak to, że w tym regionie jest drugi najwyższy odsetek dłużników w Polsce, który wyniósł w ubiegłym roku 7 procent" - powiedział PAP prezes Zarządu BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

Jak dodał, po przeanalizowaniu wartości zobowiązań, które zazwyczaj sięgają do 5 tys. zł, można stwierdzić, że "mieszkańcy Lubuskiego mają dość niskie przeciętne zadłużenie, co zwiększa ich szansę na spłatę zaległości".

W 2011 roku w Lubuskiem o ponad 1300 wzrosła jednak liczba osób, które nie radziły sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań.

"Wzrost ten odnotowaliśmy tylko w pierwszych miesiącach, a od maja liczba ta zaczęła spadać. Wpływ na to może mieć fakt, że latem wielu dłużników decyduje się spłacić swoje zobowiązania, by zaciągnąć kolejne np. na wakacje. Wiele firm sprzedaje też w tym czasie swoje wierzytelności" - dodał Hildebrand.

Wśród pięciu najbardziej zadłużonych osób w Polsce nie ma żadnego mieszkańca województwa lubuskiego. Pierwsze miejsce zajmuje mieszkaniec Mazowsza, który jest zadłużony na ponad 96 milionów złotych.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. bada wiarygodność finansową od 2007 roku; prowadzi Rejestr Dłużników BIG; przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Umożliwia także dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, dzięki czemu stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki. BIG InfoMonitor udostępnia łącznie 5 mln 600 tysięcy informacji i danych gospodarczych o dłużnikach. (PAP)

mrd/ pad/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz