Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Powiaty przejmują byłe przejścia graniczne i terminale

0
Podziel się:

Przygraniczne powiaty woj. lubuskiego
przejmują byłe przejścia graniczne i terminale. W przypadku tego
regionu, oznacza to przekazanie im majątku o księgowej wartości
ok. 500 mln zł - poinformowała we wtorek PAP wojewoda lubuski
Helena Hatka.

Przygraniczne powiaty woj. lubuskiego przejmują byłe przejścia graniczne i terminale. W przypadku tego regionu, oznacza to przekazanie im majątku o księgowej wartości ok. 500 mln zł - poinformowała we wtorek PAP wojewoda lubuski Helena Hatka.

Administracją majątkiem przejść zajmował się Zarząd Drogowych Przejść Granicznych (ZDPG) w Gorzowie, który po jego przekazaniu zostanie zlikwidowany. Zmiany związane są z wejściem Polski do Układu Schengen.

W Lubuskiem z Niemcami graniczą cztery powiaty - słubicki, krośnieński, gorzowski i żarski. Było w nich dziewięć drogowych przejść granicznych. Przed przystąpieniem do UE, funkcjonowały także trzy terminale celne - w Świecku, Olszynie i Gubinku.

We wtorek o koncepcji zagospodarowania i zasadach przekazywania byłej infrastruktury granicznej, wojewoda Hatka rozmawiała ze starostą słubickim, przedstawicielami służby celnej i straży granicznej.

W przypadku Słubic chodzi o grunty i budynki na byłym przejściu w Świecku i dawnym terminalu towarowych odpraw celnych.

Jak podkreśliła wojewoda, koncepcja ich zagospodarowania musi brać pod uwagę planowane inwestycje; w przypadku Świecka m.in. budowę autostrady A2. Nie mniej ważne są wymagania służb celnych i granicznych.

W Świecku znajduje się m.in. Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb oraz oddział celny. "Służby te nie zmienią siedzib, zmieni się jedynie poborca czynszu za ich wynajem. Zamiast ZDPG, opłaty będzie pobierał samorząd" - wyjaśniła wojewoda.

Plany pozostałych powiatów także muszą uwzględniać potrzeby działających tam instytucji rządowych i wymagania inwestycyjne.

"Nawet przy spełnieniu tych warunków, powiaty wzbogacą się o znaczący majątek, który trzeba będzie w odpowiedni sposób zagospodarować - by dawne przejścia stały się prawdziwą wizytówka naszego kraju. Ze swej strony oferujemy pomoc w tworzeniu takich koncepcji" - powiedziała PAP wojewoda Hatka.

W ub. roku, w Gubinie nieruchomości od ZDPG przejął powiat krośnieński (Krosno-Odrzańskie). Kolejne wnioski są rozpatrywane przez samorządy. Dotyczą one byłych przejść w Olszynie, Gubinku, Przewozie i Kostrzynie nad Odrą.

Zgodnie z przepisami, powiaty, po złożeniu przez ZDPG wniosku o przejęcie nieruchomości, mają na to 18 miesięcy. Wojewodzie lubuskiej zależy, by następowało to jak najszybciej. (PAP)

mmd/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)