Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie przetestuje program zagrożenia przemocą w rodzinie

0
Podziel się:

W Lubuskiem rozpoczyna się pilotaż programu MSW dotyczącego
przemocy w rodzinie. W piątek w Gorzowie zainaugurował go wiceminister spraw wewnętrznych Marcin
Jabłoński. Od nowego roku program ma objąć cały kraj.

W Lubuskiem rozpoczyna się pilotaż programu MSW dotyczącego przemocy w rodzinie. W piątek w Gorzowie zainaugurował go wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński. Od nowego roku program ma objąć cały kraj.

Głównym celem programu jest wypracowanie metod działania policji podczas interwencji w sprawach przemocy w rodzinie. Policjanci otrzymają instrukcje z zestawami pytań, które mają im pomóc w podjęciu właściwej decyzji wobec sprawcy i ofiar przemocy.

Korzystając z takiej instrukcji policjant nie będzie musiał zastanawiać się, jakie podjąć kroki, aby zapobiec tragedii. Znajdzie w niej listę sugerowanych działań w konkretnej sytuacji, np. czy zatrzymać sprawcę, czy odebrać rodzinie dziecko, czy też wdrożyć procedurę Niebieskiej Karty.

Oddzielne algorytmy oraz kwestionariusze są przeznaczone do interwencji w sprawie przemocy wobec dzieci.

Zestawy pytań i kwestionariuszy przygotowała policja we współpracy z Fundacją "Dzieci Niczyje" i Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" na podstawie doświadczeń psychologów i prawników; korzystano również z rozwiązań zastosowanych w innych krajach, m.in. w Anglii, Hiszpanii i Szwecji.

W kwestionariuszu znalazły się pytania, które pomogą policjantom rozpoznać poziom zagrożenia przemocą w rodzinie i podpowiedzą, co robić w zależności od jej nasilenia. Na przykład, w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ostrą przemocą, zatrzymuje się sprawcę na podstawie określonego artykułu kodeksu karnego.

"Jesteśmy przekonani, że te dziesiątki tysięcy policjantów podejmując interwencje, zadając sobie wiele pytań, mając różne dylematy, będzie mogło skorzystać z tej profesjonalnie przygotowanej pomocy, dokonując słusznych wyborów, stosując właściwe procedury, przepisy prawa, podejmując właściwego rodzaju interwencje, angażując do tego potrzebnych przy rozwiązywaniu tego typu problemów fachowców" - powiedział Jabłoński.

Według niego dzięki programowi uda się w wielu przypadkach zapobiec najbardziej wstrząsającym i tragicznym przypadkom przemocy w rodzinie.

W ramach pilotażu w sierpniu przeszkolonych zostało ok. 700 lubuskich policjantów. Ponadto odbyły się spotkania policjantów z pracownikami socjalnymi zorganizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

W pierwszym półroczu br. w woj. lubuskim policja w ramach procedury Niebieskiej Karty wszczęła 1365 postępowań, o 31 proc. niż w analogicznym okresie 2012 r.

Według policji nie musi to jednak wynikać z gwałtownego wzrostu natężenia tego typu przestępczości, a raczej wynika z większej skuteczności działań mających na celu ograniczenie tego zjawiska.

W grupie pokrzywdzonych 68 proc. stanowiły kobiety, a 21 proc. małoletni. Wśród sprawców przeważają mężczyźni - 93 proc.

Realizację programu w Lubuskiem koordynują wojewoda i komenda wojewódzka policji. Pilotaż potrwa przez cały wrzesień. Program zostanie podsumowany raportem końcowym, a jego wnioski trafią do MSW. Na terenie całego kraju ma zostać wdrożony od 1 stycznia 2014 r. (PAP)

mmd/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)