Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Przygotowania do przejścia fali kulminacyjnej na Odrze

0
Podziel się:

We wtorek wieczorem do woj. lubuskiego dotrze fala kulminacyjna na Odrze.
Najbardziej zagrożone zalaniem są powiaty zielonogórski i słubicki. Trwają tam nieustannie prace
przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.

bEJJKduJ

We wtorek wieczorem do woj. lubuskiego dotrze fala kulminacyjna na Odrze. Najbardziej zagrożone zalaniem są powiaty zielonogórski i słubicki. Trwają tam nieustannie prace przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.

Jak poinformował w poniedziałek urząd wojewódzki, prognozowany poziom fali kulminacyjnej w zagrożonych miejscowościach wynosi: Nowa Sól - 640-660 cm, Cigacice - 630-650 cm, Nietków - 620-640 cm, Połęcko - 550-570 cm, Krosno - 550-570 cm, Słubice - 580-600 cm. Poziomy są niższe niż w 1997 roku, jednak teraz fala będzie dłuższa.

W regionie jest 815 km wałów przeciwpowodziowych, z czego 250 km na Odrze. W najgorszym stanie są te w powiatach: zielonogórskim, nowosolskim, krośnieńskim i słubickim. Od kilku dni przy ich umacnianiu pracują ekipy zorganizowane przez samorządy i jednostki ochotniczej straży pożarnej. Na sytuację kryzysową gotowa jest lubuska policja.

bEJJKduL

W przypadku powodzi pomoc zadeklarowały władze niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia, który od 10 lat współpracuje z woj. lubuskim. Reprezentant landu pracuje przy zespole kryzysowym wojewody lubuskiego, a reprezentant wojewody w Brandenburgii. "Wymianę informacji o stanach wód prowadzimy na bieżąco, by być w gotowości do wzajemnej pomocy" - powiedział PAP rzecznik wojewody Wiesław Ciepiela.

"Najtrudniejsza sytuacja jest w tej chwili na Odrze, ale nie można bagatelizować też Warty, która co prawda płynie wolniej, ale jej stan jest znacznie wyższy, niż w 1997 roku. Z końcem tego tygodnia rzeka może zagrozić naszemu regionowi" - dodał Ciepiela. (PAP)

mrd/ pz/ jra/

bEJJKdvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)