Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Rozpoczęła się akcja liczenia nietoperzy

0
Podziel się:

Coroczne liczenie nietoperzy rozpoczęło się w sobotę w ramach akcji Natura
2000 "Nietoperek" w woj. lubuskim. Nietoperze zimują w międzyrzeckich podziemiach, w największej
zimowej kolonii w Europie.

Coroczne liczenie nietoperzy rozpoczęło się w sobotę w ramach akcji Natura 2000 "Nietoperek" w woj. lubuskim. Nietoperze zimują w międzyrzeckich podziemiach, w największej zimowej kolonii w Europie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Wanke-Jakubowska, podczas ostatniej akcji liczenia nietoperzy, przeprowadzonej 9 stycznia 2010 r. w międzyrzeckich podziemiach, odnotowano zimowanie ponad 31 tys. tych ssaków należących do 10 gatunków. W porównaniu z rekordowymi wynikami uzyskanymi w 2008 r. oznacza to spadek liczebności o przeszło 6,5 tys. osobników, czyli 17,5 proc.

"Organizowane po raz dziesiąty międzynarodowe liczenie nietoperzy na obszarze Natura 2000 +Nietoperek+ w woj. lubuskim, największej zimowej koloni w Europie, ma potwierdzić, czy tendencja spadkowa utrzymuje się" - mówiła rzeczniczka.

Większość uczestników tegorocznego liczenia będą stanowili chiropterolodzy z Zachodniej Europy - łącznie 40 osób. Z Polski mają być 32 osoby. W tegorocznej akcji, podobnie jak w ubiegłym roku, najliczniejszą grupą obcokrajowców będą Brytyjczycy (18 osób); przyjadą też chiropterolodzy z Niemiec (8), Holandii (3 osoby), Belgii (7 osób) i Czech (4).

Od 1999 r. program monitoringu liczebności i badań nietoperzy w podziemiach Centralnego Odcinka Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty jest koordynowany przez dr Tomasza Kokurewicza z Katedry Zoologii i Ekologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wieloletnie badania prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, we współpracy z chiropterologami (zoologami zajmującymi się badaniem nietoperzy) z Centrum Obrączkowania Nietoperzy w Dreźnie wykazały, że nietoperze przylatują do podziemi Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty z ogromnego obszaru Nizin Środkowoeuropejskich, o powierzchni co najmniej 17 tys. km kw.

Maksymalne długości ich przelotów osiągają 260 km, co najlepiej świadczy o znaczeniu podziemi dla zimowania tych ssaków. Z tego powodu ich ochrona na obszarze Natura 2000 "Nietoperek" ma międzynarodowe znaczenie, a jej skuteczność wpływa na liczebność nietoperzy na dużym obszarze Europy Środkowej.

Jak opowiadała Wanke-Jakubowska, wiosną 2010 r. zakończyły się ostatecznie prace nad Planem Ochrony Obszaru Natura 2000 "Nietoperek". Po zatwierdzeniu przez ministra środowiska będzie to pierwszy w Polsce i jeden z niewielu w Europie plan ochrony "nietoperzowego" obszaru Natura 2000. Z tego powodu prace i wdrożenie Planu Ochrony Obszaru Natura 2000 "Nietoperek" są monitorowane przez Generalną Dyrekcję Środowiska Komisji Europejskiej.

Celem planu ochrony było zapewnienie właściwego stanu ochrony unikatowej kolonii nietoperzy oraz wypracowanie kompromisu między ochroną przyrody a rozwojem gospodarczym. W planie tym konieczne było pogodzenie ochrony zimujących nietoperzy z rozbudową infrastruktury turystycznej i inwestycjami na obszarze Natura 2000. (PAP)

umw/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)