Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Rozpoczęła się jesienna migracja ptaków

0
Podziel się:

W Parku Narodowym Ujście Warty w Lubuskiem rozpoczął się
jesienny monitoring migrujących ptaków. Podczas ostatniego liczenia stwierdzono tam obecność prawie
9,5 tys. gęsi oraz prawie 6 tys. żurawi - poinformowała PAP Agnieszka Mielczarek z PN Ujście Warty.

W Parku Narodowym Ujście Warty w Lubuskiem rozpoczął się jesienny monitoring migrujących ptaków. Podczas ostatniego liczenia stwierdzono tam obecność prawie 9,5 tys. gęsi oraz prawie 6 tys. żurawi - poinformowała PAP Agnieszka Mielczarek z PN Ujście Warty.

Wśród gęsi nocujących na obszarze Parku większość to rodzima gęgawa, jednakże z każdym dniem obserwuje się wzrost liczebności gęsi północnych, czyli zbożowych i białoczelnych, których duże stada pojawiły się już na wybrzeżu i wschodnich krańcach Polski.

Kolejne liczenie odbędzie się 6 października, podczas "Ptasiej niedzieli", które zbiegnie się z obchodami Europejskich Dni Ptaków. W tym dniu wszyscy miłośnicy ptaków będą mogli wziąć udział w monitoringu gęsi i żurawi, poznać metody liczenia i nauczyć się odróżniać różne gatunki gęsi.

Ponadto będzie okazja, by zwiedzić ścieżkę przyrodniczą "Ptasim szlakiem", a w siedzibie Parku wysłuchać wystąpień dotyczących ptaków występujących na terenie objętym ochroną.

Na obszarze Parku Narodowego Ujście Warty zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, np.: bączek, ohar, cyraneczka, mewa mała, kulik wielki. Monitoringiem przyrodniczym objętych jest ok. 60 gatunków.

Liczenia będą odbywać się systematycznie przez cały okres migracji jesiennej, zimowania, aż do zakończenia okresu migracji wiosennej (marzec).

Przyrodnicy prowadzą je o świcie, kiedy ptaki wylatują z noclegowisk na żerowiska poza obszar parku. Rozlewiska i łąki Ujścia to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków w sezonie lęgowym, okresie pierzenia i w trakcie corocznych migracji.

Jesienią Park ten staje się królestwem migrujących ptaków, przede wszystkim arktycznych gęsi. Ich koncentracje w szczytowym okresie migracji sięgają tam ok. 80 tys., były jednak lata, w których ich liczba dochodziła do 200 tys. osobników. (PAP)

mmd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)