Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Sprzeciwiają się wpisaniu do rejestru zabytków stadionu w Słubicach

0
Podziel się

Zajmujące się promowaniem sportu Stowarzyszenie FSL - Aktywni
dla Powiatu ze Słubic (Lubuskie) sprzeciwia się pomysłowi wpisania do rejestru zabytków stadionu
sportowego w tym mieście, który należy do Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

bErJwHYR

Zajmujące się promowaniem sportu Stowarzyszenie FSL - Aktywni dla Powiatu ze Słubic (Lubuskie) sprzeciwia się pomysłowi wpisania do rejestru zabytków stadionu sportowego w tym mieście, który należy do Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

O dokonanie wpisu kompleksu stadionu do rejestru zabytków woj. lubuskiego zwrócili się przedstawiciele Stowarzyszenia "Nasze Słubice PL" i Fundacji Dobro Kultury.

W swoim wniosku do Lubuskiego Konserwatora Zabytków napisali, że "po to, by ich (obiekty kompleksu) walory historyczno architektoniczne uchronić od dalszego uszczerbku i otworzyć drogę na nowe możliwości finansowania przyszłych prac typu: konserwacje bieżące, remonty generalne czy odbudowa tego, co było wartościowe a zostało wyburzone".

bErJwHYT

W gorzowskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze poinformowano PAP, że obecnie trwa procedura związana z analizą zgromadzonej w tej sprawie dokumentacji i opinii specjalistów.

Natomiast członkowie Stowarzyszenia FLS poinformowali PAP, że od 12 do 30 listopada br. będą zbierali w Słubicach podpisy pod apelem do Lubuskiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie. Akcja odbędzie się pod hasłem "Nie róbmy ze stadionu muzeum".

"Wpisanie wszystkich obiektów do rejestru zabytków praktycznie uniemożliwi inwestowanie w ich nowoczesny rozwój. Jako środowisko sportowe staniemy się +skansenem+ i niejako +muzeum+. Nie mamy nic przeciwko, aby wpisać do rejestru historyczne arkady wieńczące stadion, ale tylko i wyłącznie one. Nie ma potrzeby, żeby to zrobić z pozostałymi obiektami" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia FSL - Aktywni dla Powiatu Robert Tomczak.

Głównym obiektem sportowym Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. w Słubicach jest stadion lekkoatletyczny z boiskiem piłkarskim, który wchodzi w skład kompleksu sportowego wybudowanego w latach 1914-1927. Obiekt jest obecnie pod nadzorem Lubuskiego Konserwatora Zabytków, nie jest jednak wpisany do rejestru zabytków.

bErJwHYZ

Jest to jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej. Częścią stadionu jest wybudowany w tym samym okresie otwarty basen pływacki o wymiarach olimpijskich.

Ponadto Ośrodek posiada m.in. pole golfowe, kort tenisowy, boiska piłkarskie z oświetleniem i sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki plażowej, strzelnicę, ścieżkę spacerowo-biegową i tor saneczkowy, hale gimnastyczne, siłownię oraz centrum odnowy biologicznej i hotel. (PAP)

mmd/ abe/

bErJwHZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)