Notowania

wiadomości
04.05.2011 13:47

Lubuskie: Statki pasażerskie mają ożywić Odrę

Żegluga po Odrze statkami pasażerskimi oraz rozbudowa nadodrzańskich portów ma przyczynić się do przywrócenia rzece jej dawnej turystycznej funkcji. Statki będą zawijać do portów polskich i niemieckich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Żegluga po Odrze statkami pasażerskimi oraz rozbudowa nadodrzańskich portów ma przyczynić się do przywrócenia rzece jej dawnej turystycznej funkcji. Statki będą zawijać do portów polskich i niemieckich.

Budowę dwóch statków pasażerskich "Nimfa i Laguna" oraz modernizację nadodrzańskich portów zaplanowano w ramach projektu "Odra dla turystów 2014 - rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry".

"Przy portach w Nowej Soli, Bytomiu i Cigacicach wzmocnione zostaną skarpy, a mariny wyposażone będą w rowery wodne. Wybudowane będą też dwa statki wycieczkowe o zanurzeniu do jednego metra tak, aby mogły pływać właściwie przez cały rok" - przekazała PAP rzecznik urzędu miasta w Nowej Soli, Ewa Batko.

Po stronie polskiej statki będą zawijać do portów w Nowej Soli, Bytomiu Odrzańskim, Cigacicach, Krośnie Odrzańskim, Słubicach, Kostrzynie, a po niemieckiej do Ratzdorf, Eisenhttenstadt, Frankfurtu nad Odrą, Lebus, Kstrin-Kietz.

Zarządcą statku będzie operator, który zajmie się opracowaniem planu rejsów i poniesie koszty związane z eksploatacją.

W projekcie, który potrwa do końca 2012 roku, uczestniczą miasta Nowa Sól i Kostrzyn nad Odrą, a także gminy Bytom Odrzański, Cigacice, Krosno Odrzańskie, Słubice, Górzyca, Stowarzyszenie Marina Winterhafen Sporboot Frankfurt (Oder) e.V., niemieckie miasta Eisenhttenstadt i Frankfurt nad Odrą.

Projekt będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013.

Na rozwój turystyki rzecznej na pograniczu polsko-niemieckim Unia Europejska przekaże ok. 5,6 miliona euro, a cały projekt jest wart ok. 6,9 mln euro. (PAP)

mrd/ je/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz