Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Statki Zefir i Laguna latem wypłyną na Odrę

0
Podziel się:

Stocznia w Kędzierzynie Koźlu (woj. opolskie) kończy budową
dwóch statków wycieczkowych dla lubuskich samorządów. W pierwsze rejsy po Odrze Zefir i Laguna mają
wypłynąć latem tego roku - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Stocznia w Kędzierzynie Koźlu (woj. opolskie) kończy budową dwóch statków wycieczkowych dla lubuskich samorządów. W pierwsze rejsy po Odrze Zefir i Laguna mają wypłynąć latem tego roku - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Statki będą realizowały kursy wycieczkowe po środkowym odcinku tej rzeki, przede wszystkim na obszarze woj. lubuskiego. Budowa obu jednostek kosztuje ok. 7,7 mln zł

"Pierwszy ze statków ma zostać dostarczony do końca czerwca, a drugi miesiąc później. Liczymy, że regularne kursy wycieczkowe po środkowej Odrze uda się uruchomić jeszcze podczas tegorocznych wakacji" - powiedziała PAP Batko.

Budowa statków to ostatni etap realizacji projektu "Odra dla turystów 2014 - rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry". Przedsięwzięcie to jest współfinansowane z Programu Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ok. 7,2 mln euro, a dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi 85 proc.

Liderem projektu jest miasto Nowa Sól. Z polskiej strony uczestniczą w nim także gminy: Sulechów i Bytom Odrzański.

W ramach pierwszego etapu projektu w Lubuskiem zrewitalizowano porty rzeczne na Odrze w Nowej Soli, Cigacicach i Bytomiu Odrzańskim. Zostały one przystosowane do obsługi żeglugi śródlądowej i transgranicznego ruchu turystycznego; ma on wpłynąć na ożywienie gospodarcze i stworzyć nowe miejsca pracy.

Oba statki wycieczkowce mają prawie 25 metrów długości i oferują 92 miejsca siedzące na dolnym (zadaszonym) i górnym (otwartym) pokładzie. Mogą płynąć z prędkością do 18 km/h.

Jednostki mają niewielkie zanurzenie - 70 cm. Był to jeden z ważnych punktów specyfikacji, gdyż w okresie letnim Odra z reguły utrzymuje się w zakresie niskich stanów. To sprawia, że statki o większym zanurzeniu w szczycie sezonu mogłyby więcej czasu spędzać w portach niż na wodzie.

Batko dodała, że operatorem statków będzie Stowarzyszenie Odra dla Turystów 2014, utworzone przez samorządy realizujące projekt. Jego zadaniem będzie opracowanie programu rejsów wycieczkowych i ponoszenie kosztów związanych z eksploatacją statków, m.in. obowiązkowym ubezpieczeniem, zatrudnieniem załogi czy remontów. Porty macierzyste jednostek mają znajdować się w Nowej Soli i Krośnie Odrzańskim. (PAP)

mmd/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)