Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Tak wielu żurawi w Ujściu Warty jeszcze nie było

0
Podziel się:

Przyrodnicy prowadzący monitoring migrujących ptaków w Parku
Narodowym Ujście Warty w Lubuskiem naliczyli w piątek 19 104 żurawie - poinformował PAP Łukasz
Ulbrych z parku. To rekord w ponad 12-letniej historii liczeń żurawi na tym terenie.

Przyrodnicy prowadzący monitoring migrujących ptaków w Parku Narodowym Ujście Warty w Lubuskiem naliczyli w piątek 19 104 żurawie - poinformował PAP Łukasz Ulbrych z parku. To rekord w ponad 12-letniej historii liczeń żurawi na tym terenie.

Żurawie to jeden z wielu gatunków migrujących ptaków, które cyklicznie odwiedzają ten park i są monitorowane przez przyrodników. Noc spędzają na rozlewiskach, a o świcie wyruszają na okoliczne pola, gdzie zdobywają pokarm. Właśnie o tej porze dnia przyrodnicy je liczą.

W piątek warunki ku temu były idealne: panowała doskonała widoczność i było bezwietrznie. "To pozwoliło na dość precyzyjne określenie liczebności wyruszających na żerowiska ptaków. Szczyt wylotu żurawia nastąpił między godz. 7 a 7.45, a gęsi między 7 a 7.15. Tych drugich było prawie 40 tys." - powiedział PAP Ulbrych.

Żurawie z reguły odlatują z Polski na przełomie listopada i grudnia, a wracają w końcu lutego, jednak z obserwacji prowadzonych w tym parku wynika, że niektóre osobniki, przy sprzyjających warunkach, pozostają u nas na zimę.

Badania tego gatunku wykazują, że ten pierwotnie płochliwy ptak, gniazdujący na odludnych i dzikich mokradłach, coraz bardziej zbliża się do człowieka, przystosowując się do nowych warunków. Znane są przypadki gniazdowania żurawi przy nasypie kolejowym lub też w borach sosnowych, jeśli tylko w pobliżu znajdzie się kawałek podmokłego terenu.

Od kilku lat w Ujściu Warty jesienna koncentracja tych ptaków ma coraz większe rozmiary. Ponad 10 lat temu ich liczba dochodziła do tysiąca osobników, dwa lata temu było ich już ponad 10 tys. Ornitolodzy przypuszczają, że może to wynikać ze zmiany miejsc zbiórek tych ptaków, a nie dynamicznego wzrostu ich populacji.

Żuraw to duży ptak występujący w Europy i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,2 metra przy wadze 5-6 kg. Zamieszkuje głównie tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Najczęściej polskie żurawie zimują na Półwyspie Iberyjskim, a przy srogiej zimie - w Afryce Północnej.

Kolejne liczenie dzikich ptaków odbędzie się w Uściu Warty 6 października podczas "Ptasiej niedzieli" i zbiegnie się z obchodami Europejskich Dni Ptaków. W tym dniu wszyscy miłośnicy ptaków będą mogli wspólnie z przyrodnikami uczestniczyć w monitoringu gęsi i żurawi, poznać metody liczenia i nauczyć się odróżniać różne gatunki.

Ponadto będzie okazja, by zwiedzić ścieżkę przyrodniczą "Ptasim szlakiem", a w siedzibie parku wysłuchać wystąpień na temat ptaków występujących na terenie objętym ochroną. (PAP)

mmd/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)