Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Trwa wycinanie wierzby w "Ujściu Warty"

0
Podziel się:

W tym roku w ramach projektu LIFE+ pn.: "Restytucja i utrzymanie
siedlisk lęgowych ptaków wodnych i błotnych" Park Narodowy "Ujście Warty" prowadzi prace związane z
karczowaniem wierzby zarastającej obszar chroniony.

W tym roku w ramach projektu LIFE+ pn.: "Restytucja i utrzymanie siedlisk lęgowych ptaków wodnych i błotnych" Park Narodowy "Ujście Warty" prowadzi prace związane z karczowaniem wierzby zarastającej obszar chroniony.

Wycinka zarośli wierzbowych ma objąć łącznie 200 ha, dotychczas udało się usunąć je na obszarze 20 ha. Wartość projektu to ponad 1 mln euro.

Jednym z problemów, jakie towarzyszą otwartym przestrzeniom tego parku Narodowego jest ich zarastanie przez wierzbę. Zjawisko zwane sukcesją wtórną w znaczący sposób utrudnia ptakom odnajdywanie miejsc do odbywania lęgów.

Ornitolodzy podają, że dotyczy to głównie rycyka, brodźca krwawodziobego czy też rybitwę białoczelną, rybitwę rzeczną, u których liczebność par przystępujących na tym obszarze do lęgów z roku na rok malała, podobnie jak zatrzymujących się tu ptaków siewkowych.

Próby usuwania wierzby przez pracowników parku lub profesjonalnych firm zajmujących się wycinką drzew nie przyniosły jednak oczekiwanych efektów.

"W tym roku udało się usunąć ponad 20 ha zarośli wierzbowych. W związku z bardzo trudnymi warunkami terenowymi, większość prac w ramach wycinki były prowadzone z wykorzystaniem pił motorowych" - powiedział PAP Łukasz Cieślik z PN "Ujście Warty".

Wycinana biomasa jest mielona, a następnie w dalszym procesie technologicznym zostanie wykorzystana w lokalnej fabryce do produkcji peletu, czyli biopaliwa.

Podnoszący się obecnie poziom wody w rzece Warcie wpływa bezpośrednio na możliwość wykonywania prac w terenie. W wielu miejscach, gdzie do tej pory odbywała się wycinka teraz występuje woda, tworząca znaczne rozlewiska.

Od wiosny Park zamierza kosić łąki własnymi traktorami, co uniemożliwi ich zarastanie wierzbą, pozwalając na zachowanie idealnych warunków lęgowych dla ptaków. Nie bez znaczenia jest wypasanie bydła przez miejscowych rolników, którzy przyczyniają się do utrzymywania siedlisk, a tym samym do ochrony przyrody.

Program LIFE+ zapewnia wsparcie finansowe w wysokości 50 proc. kwalifikowanych kosztów projektu. W uzasadnionych przypadkach dla projektów z komponentu I "Przyroda i różnorodność biologiczna" dotyczących siedlisk lub gatunków priorytetowych, dofinansowanie może wynieść 75 proc. kosztów. (PAP)

mmd/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)