Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: W Mierzęcinie w niedzielę X Święto Konia

0
Podziel się:

Zawody w skokach przez przeszkody, pokazy woltyżerki, jazdy w
stylu western czy zaprzęgiem - to niektóre z atrakcji czekających uczestników jubileuszowej edycji
Święta Konia w Mierzęcinie w Lubuskiem.

Zawody w skokach przez przeszkody, pokazy woltyżerki, jazdy w stylu western czy zaprzęgiem - to niektóre z atrakcji czekających uczestników jubileuszowej edycji Święta Konia w Mierzęcinie w Lubuskiem.

Impreza po raz dziesiąty odbędzie się w niedzielę (3 czerwca) na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w Mierzęcinie niedaleko Dobiegniewa. Święto Konia w Mierzęcinie to jedno z największych tego typu wydarzeń w Lubuskiem. Corocznie przyciąga tysiące ludzi.

Głównym bohaterem imprezy jest, oczywiście, koń. Podczas festynu na świeżym powietrzu wszyscy miłośnicy tych zwierząt mają okazję do obejrzenia wielu hipicznych konkurencji.

W tym roku gościem specjalnym wydarzenia będzie Bartłomiej Kwiatek - wicemistrz świata i wielokrotny zdobywca tytułu mistrza Polski w powożeniu zaprzęgami jednokonnym.

Sportowych emocji dostarczą Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody w klasie L, P, N. Publiczność będzie mogła również podziwiać widowiskowe akrobacje podczas pokazów woltyżerki, czyli gimnastyki artystycznej na koniu.

W prawdziwy klimat dzikiego zachodu wprowadzą natomiast popisy jazdy w stylu western Artura Kwieka. Główną atrakcją jubileuszowej edycji Święta Konia będzie pokaz powożenia, w wykonaniu Bartłomieja Kwiatka.

Organizowane od 2002 roku przez Pałac Mierzęcin święto cieszy się dużym zainteresowaniem i przyciąga gości z całej Polski. Tegoroczna edycja rozpocznie się w niedzielę (3 czerwca) o godzinie 9.30 i potrwa do 18.30.

Wizyta w Mierzęcinie to także okazja do obejrzenia pałacu oraz jego otoczenia. To klasyczny przykład rezydencji romantycznej, wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego. Pałac należący niegdyś do rodziny von Waldow został zaprojektowany prawdopodobnie przez G. H. Hitziga i wybudowany w latach 1861 - 1863.

Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie. Po wojnie majątek von Waldow przeszedł na rzecz skarbu państwa.

W latach 1945-52 w Pałacu mieścił się dom dziecka dla dzieci upośledzonych, prowadzony przez siostry zakonne a później Państwowy Dom Dziecka, który funkcjonował do roku 1959.

Po utworzeniu Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Mierzęcinie wnętrza pałacowe i folwarczne zostały zaadaptowane na biura, przedszkole, świetlicę wiejską, mieszkania pracownicze oraz pomieszczenia gospodarcze. W 1992 roku budynek został opuszczony i przez kolejnych sześć lat popadał w ruinę.

W 1998 roku pałac z całym folwarkiem kupiła prywatna firma i poddała kompleks renowacji. Do dawnej świetności przywrócono także okalający pałac park.

Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa, kończąca się na skrzyżowaniu dwunastu dróg. Po stronie północno-wschodniej znajduje się podłużna polana widokowa z altaną lipową na skraju. W części wschodniej parku usytuowany jest cmentarz rodowy z mogiłami ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow.

Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. Tutaj powstał w ostatnich latach ogród japoński ze stylową architekturą i wyspą, na której stoi latarnia japońska.

Park w części wschodniej jest krajobrazowym ogrodem angielskim, w którym ogromne drzewa i grupy krzewów eksponowane są na równo ciętym trawniku. Starodrzew występujący w parku to dorodne buki, dęby, platany, lipy, graby i wiązy, wśród których jest ponad 20 pomników przyrody.

Pałac i przyległy do niego teren pełni funkcję centrum szkoleniowo-wypoczynkowego. Do Mierzęcina prowadzi droga wojewódzka nr 161, na którą trzeba zjechać z trasy krajowej nr 22 w Dobiegniewie. (PAP)

mmd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)