Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: W Wędrzynie rozpoczęło się ćwiczenie "Common Challenge-12"

0
Podziel się:

Na poligonie w Wędrzynie (Lubuskie) rozpoczęło się
międzynarodowe ćwiczenie dowódczo-sztabowe pod kryptonimem "Common Challenge-12". To ostatni
sprawdzian gotowości Grupy Bojowej Unii Europejskiej do półrocznego dyżuru.

Na poligonie w Wędrzynie (Lubuskie) rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie dowódczo-sztabowe pod kryptonimem "Common Challenge-12". To ostatni sprawdzian gotowości Grupy Bojowej Unii Europejskiej do półrocznego dyżuru.

W ćwiczeniu, które potrwa do 23 listopada, bierze udział ponad 700 żołnierzy i pracowników wojska. Grupa Bojowa UE, którą tworzą żołnierze z Polski, Francji i Niemiec, rozpocznie swój dyżur z początkiem przyszłego roku - poinformowały PAP służby prasowe 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

Strona polska dowodzi grupą i jest odpowiedzialna za jej przygotowanie. Zasadnicze siły stanowią żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, którzy mają już za sobą podobne wyzwanie. W 2010 roku wspólnie z wojskowymi z Litwy, Łotwy, Niemiec i Słowacji pełnili już dyżur w takiej grupie.

W Wędrzynie zostaną sprawdzone wszystkie procedury i aspekty wyszkolenia grupy, które są niezbędne w razie skierowania jej w rejon misji, tj. do działań stabilizacyjnych lub bojowych.

W czasie ćwiczenia "Common Challenge-12" główną rolę odegra Dowództwo Zestawu Sił Grupy Bojowej Unii Europejskiej, wydzielone na bazie dowództwa i sztabu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Ponadto w ćwiczeniu wezmą udział dowódcy i sztab batalionu manewrowego, grupa lotnicza, kompania saperów i kompania dowodzenia.

Grupy Bojowe Europejskich Sił Szybkiego Reagowania są przeznaczone do udziału w operacjach zarządzania kryzysowego, w tym przywracania pokoju i stabilizacji sytuacji po konfliktach zbrojnych. Do tej pory nie użyto sił takiej grupy.

Taka grupa jest zdolna do przerzutu wojsk w rejon operacji w ciągu 10 dni. Może samodzielnie prowadzić działania przez okres czterech miesięcy w promieniu 6 tys. km od Brukseli.

Jest to jednostka szybkiego reagowania licząca ponad 2000 żołnierzy, wyposażona we własne środki transportu strategicznego. Tego typu związki taktyczne są zdolne do działania w każdych warunkach.

W 2013 roku Polska, jako państwo ramowe, będzie pełnić dyżur wspólnie z Francją i Niemcami. Obok zasadniczych sił z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, komponenty grupy wystawią także inne polskie jednostki m.in. 25. Brygada Kawalerii Pancernej, 56. pułk śmigłowców bojowych, 5. pułk inżynieryjny czy 9. pułk rozpoznawczy. (PAP)

mmd/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)