Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: W weekend XIV Dni Twierdzy Kostrzyn

0
Podziel się:

W weekend w Kostrzynie nad Odrą odbędą się XIV Dni Twierdzy. To
jedna z największych w Lubuskiem letnich imprez plenerowych o charakterze historyczno-rozrywkowym.
W programie inscenizacje batalistyczne, koncerty i wiele propozycji aktywnego spędzania czasu.

W weekend w Kostrzynie nad Odrą odbędą się XIV Dni Twierdzy. To jedna z największych w Lubuskiem letnich imprez plenerowych o charakterze historyczno-rozrywkowym. W programie inscenizacje batalistyczne, koncerty i wiele propozycji aktywnego spędzania czasu.

Oficjalne rozpoczęcie XIV Dni Twierdzy planowane jest w sobotę na godzinę 15 przy ruinach zamku na Starym Mieście, a zaraz po nim odsłonięcie odrestaurowanego cokołu pomnika margrabiego Jana Kostrzyńskiego - inicjatora budowy potężnej twierdzy i twórcy potęgi Kostrzyna nad Odrą, który w XVI wieku był stolicą Nowej Marchii.

Po tej uroczystości odbędzie się pokaz artyleryjski w wykonaniu pruskich artylerzystów (grupa rekonstrukcyjna z Niemiec), w którym zainscenizowany zostanie atak na kostrzyński zamek. W tym roku kostrzyńską twierdzę zaatakują również Szwedzi za sprawą Żółtego Regimentu Gustawa II Adolfa, w który wcielą się członkowie grupy rekonstrukcyjnej z zamku w Gniewie.

Przez całą sobotę będzie można korzystać z widokowych przelotów helikopterem nad miastem oraz przejażdżek motorówkami i kajakami po Odrze oraz fosie twierdzy, a przed południem będzie okazja wybrać się na wycieczkę szlakiem kostrzyńskim cmentarzy. O godz. 17 rozpocznie się część muzyczna imprezy - na jej zakończenie wystąpi zespół Ramolsi.

W niedzielę od godzin porannych ponownie będzie można popływać motorówkami i kajakami. Przed południem zaplanowano kolejną inscenizację batalistyczną pn. "Bój o książęce ogrody" - zorganizuje ją Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej.

Każdego roku organizatorzy starają się wzbogacać program imprezy o nowe elementy. Tym razem nowością będzie niedzielny blok poświęcony rzymskim legionom: inscenizacja przybycia cesarza, walki gladiatorów i pokaz jazdy rydwanem.

Ponadto w ramach Dni Twierdzy zaplanowano: wystawę pszczelarską, pokaz garncarski i piekarski, prezentację sprzętu wojskowego i wystawę szklanych stempli. Na Starym Mieście staną także stoiska handlowe i gastronomiczne.

"Urokliwe brukowane uliczki Starego Miasta oraz ruiny zniszczonych w czasie II wojny światowej kamienic, kościoła oraz zamku sprawiają, iż uczestnictwo w Dniach Twierdzy jest sentymentalną podróżą do czasów, kiedy Kostrzyn był jednym z najpiękniejszych miast Brandenburgii. To przez te dwa dni w roku kostrzyńskie Stare Miasto odżywa ponownie. Tak więc zapraszamy serdecznie do uczestnictwa" - powiedział PAP Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Historia Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą sięga XVI wieku. W 1630 r. założono w niej pierwszy regularny regiment Hohenzollernów i dlatego Kostrzyn nazywany był także kolebką pruskiego militaryzmu. Podczas wojny siedmioletniej (1756-1763) twierdza wytrzymała oblężenie wojska rosyjskiego i silny ostrzał, który zniszczył prawie całe miasto.

Na przestrzeni wieków twierdza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To w niej był więziony Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy.

W marcu 1945 r. ciężka artyleria Armii Czerwonej ostrzeliwała Kostrzyn tak długo, aż został on zrównany z ziemią.

Od wielu lat władze Kostrzyna na Odrą stawiają na promocję tego zabytku. Na terenie twierdzy działa muzeum, które prowadzi prace badawcze i koordynuje proces renowacji fortyfikacji. Efekty tych prac są coraz bardziej widoczne.

"Udało się wyremontować duże fragmenty murów obronnych, przywrócić dawny blask Bastionowi Filip, bramom i innym elementom kompleksu. Oczyszczono także z gruzu teren Starego Miasta, odsłaniając fundamenty jego budynków, wyraźnie widoczna jest siatka ulic. Dzięki temu liczba turystów chcących poznać burzliwą historię Kostrzyna stale rośnie" - powiedział PAP Socha.

Pierwsze Dni Twierdzy Kostrzyn wpisujące się w promocję tego zabytku odbyły się w 2000 roku, z okazji 700-lecia tego granicznego miasta. (PAP)

mmd/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)