Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Wszystkie zatrzymane pociągi wyruszyły w trasy

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne inf. o skutkach strajku
#

# dochodzą kolejne inf. o skutkach strajku #

25.01. Gorzów Wielkopolski (PAP) - Od 76 minut do prawie dwóch godzin opóźnienia ma 10 pociągów, które zatrzymano z powodu strajku - poinformował PAP dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze Mariusz Nowakowski.

Wśród zatrzymanych pociągów były dwa dalekobieżne - TLK "Lubuszanin" relacji Zielona Góra - Warszawa i IC relacji Szczecin - Kraków. Pozostałe obsługują połączenia regionalne i międzywojewódzkie - poinformował Nowakowski.

Pociąg TLK "Lubuszanin" miał przymusowy postój na stacji w Zbąszynku (Lubuskie). W Krzyżu (woj. wielkopolskie) został zatrzymany pociąg IC ze Szczecina do Krakowa, którego załoga przyłączyła się do strajku. W przypadku pierwszego opóźnienie wyniesie 101 minut, drugi ma 119 minut opóźnienia.

"Szacujemy, że łączne opóźnienia wszystkich pociągów na podległym nam terenie wyniosą blisko tysiąc minut bez opóźnień wtórnych. Z czterech obsługiwanych przez nas kolejowych przejść granicznych funkcjonowały sprawnie trzy, za wyjątkiem przejścia Tuplice - Forst z uwagi na zatrzymanie ruchu na linii nr 14. W regionie ruch kolejowy powinien wrócić do normy w godzinach popołudniowych" - powiedział Nowakowski.

Na terenie samego woj. lubuskiego akcja kolejarzy skutkowała zatrzymaniem 7 pociągów.

Strajk spowodował m.in. zatrzymanie czterech pociągów Zakładu Przewozów Regionalnych w Zielonej Górze. Na terenie Lubuskiego stanęły pociągi relacji: Zbąszynek - Gorzów (nie wyjechał ze stacji początkowej), Zielona Góra - Żagań (miał postój w Żarach) i Zielona Góra - Poznań (stał na stacji w Sulechowie). Łącznie podróżowało nimi 37 pasażerów - poinformowała PAP dyrektor Zakładu Przewozów Regionalnych w Zielonej Górze Czesława Bieruta.

Według Bieruty mała liczba pasażerów wynikała z nagłośnienia przez media planowanej akcji strajkowej kolejarzy.

"Wiele osób zrezygnowało dziś rano z podróży lub wybrało alternatywne środki komunikacji" - powiedziała. Dodała, że na razie nie są znane straty, jakie spowoduje strajk. Zaznaczyła, że pasażerowie, których dotknęły opóźnienia mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy za bilety i odszkodowania.

Poza województwem (na stacji w Miłkowicach na Dolnym Śląsku)
zatrzymany był pociąg Przewozów Regionalnych w Zielonej Górze relacji Żagań - Wrocław; miał on opóźnienie sięgające 76 minut, natomiast opóźnienie pociągu Zbąszynek - Gorzów to 118 minut. Pozostałe pociągi regionalne i międzywojewódzkie miały opóźnienia od 76 do 100 minut.

Do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej na terenie woj. lubuskiego włączyło się 15 stacji kolejowych m.in.: Żagań, Żary, Zbąszynek, Małomice, Jaszkowa Żagańska, Leszno Górne, Skwierzyna, Babimost, Szczaniec, Boczów i Sulechów.

Pociągi nie stały jednak we wszystkich tych miejscowościach. W przypadku terenu woj. lubuskiego zatrzymano je na stacjach w Żaganiu, Żarach, Zbąszynku i Sulechowie. Ponadto poza regionem na liniach obsługiwanych przez ten ZLK w Zielonej Górze pociągi stały na stacjach w Zbąszyniu i Krzyżu w woj. wielkopolskim.

Podczas strajku w Lubuskiem przejezdna była linia Wrocław - Szczecin. Pociągi mogły także kursować od Krzyża do granicy państwa w Kostrzynie nad Odrą. Efektów strajku nie było widać na dworcach w Zielonej Górze i Gorzowie, gdzie rano ruch był niewielki.

Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych przy ZLK w Zielonej Górze Franciszek Stawiński powiedział PAP, że z jego informacji wynika, że strajk został przeprowadzony na 18 stacjach w Lubuskiem.

Informacje na temat opóźnień wynikających z akcji protestacyjnej kolejarzy można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.wczasiestrajku.pl (PAP)

mmd/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)